Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския механизъм за стабилност (ЕМС), изрази опасения, че про-крипто позицията на администрацията на Тръмп - особено подкрепата ѝ за стабилните монети, подкрепени с долари - може да представлява предизвикателство за паричната независимост на Европа.
Граменя предупреди, че променящата се политика на САЩ може да насърчи както местни, така и международни технологични компании да разработват мащабни платежни решения, съсредоточени около стабилни монети, обвързани с американския долар, заявявайки:
Ако този подход набере скорост, той може да подкопае паричния суверенитет и финансовата стабилност на еврозоната.
Понастоящем общата пазарна капитализация на стабилните монети, обвързани с щатския долар, надхвърля $220 милиарда и играят ключова роля на световните финансови пазари, като през последния месец са подпомогнали трансакции на стойност над $4 трилиона по данни на Artemis.
В отговор на тези опасения ЕМС подкрепя стремежа на Европейската централна банка (ЕЦБ) да ускори разработването и въвеждането на дигитално евро. Това съответства на изявленията на члена на Управителния съвет на ЕЦБ Пиеро Чиполоне, който на 24 януари подчерта необходимостта от ускоряване на проекта за дигитално евро в светлината на усилията на администрацията на САЩ да насърчава в световен мащаб стабилни монети, подкрепени с долари.
Коментарите на Чиполоне последваха подписания от президента Тръмп на 23 януари указ, свързан с криптовалутите, който забранява на федералните агенции да разработват цифрова валута на централната банка (CBDC), като същевременно очертава рамка за засилване на приемането на стабилни монети.
Граменя подчерта спешната необходимост от стартиране на европейска CBDC, като я нарече жизненоважна за запазване на финансовата автономия и стабилност на региона. Предстоящото решение за цифровото евро ще бъде определящ момент при оформянето на отговора на Европа на бързо развиващия се глобален пейзаж на дигиталните активи.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.