Home

Какви са опциите на Русия да поддържа икoномиката си на фона на санкциите

31.08.2023 11:00 4мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Какви са опциите на Русия да поддържа икoномиката си на фона на санкциите

Според официалната статистическа агенция на Русия производството на автомобили, ремаркета и полуремаркета през юни е било с повече от 50% по-високо, отколкото през същия месец на 2022 г. 

Междувременно централната банка съобщи, че през първото тримесечие на тази година недостигът на работници в промишлените предприятия е бил най-остър от началото на записите през 1998 г. Централната банка оценява също така годишната инфлация през последните три месеца на 7.6%, което е значително над целевата ѝ стойност от 4% годишно.

Естествено, към официалните икономически данни в Русия на президента Владимир Путин трябва да се отнасяме с голяма предпазливост. Но картината, която се очертава от тези три показателя, вероятно не е далеч от истината. Осемнадесет месеца след пълномащабното нахлуване в Украйна Русия показва много класически симптоми на военновременна икономика, като инфлация, недостиг на работна ръка, нарастващи държавни разходи и дефицит на финансиране.

За Киев и неговите западни поддръжници въпросът е дали натискът върху руската икономика ще стане толкова силен, че в някакъв момент в бъдещето да провали анексиращата война на Кремъл в Украйна. Западните санкции несъмнено засилват този натиск, особено като намаляват приходите на Русия от износ на петрол и газ. Въпреки това политиците в Кремъл все още разполагат с мерки за поддържане на милитаризираната икономика.

Възможно е например да се увеличат тегленията от руския Фонд за национално благосъстояние – своеобразен резерв за черни дни от ликвидни активи, включително злато и китайски юани. Властите биха могли също така да разширят емитирането на вътрешни облигации.

Други варианти, които биха могли да решат проблемите с изтичането на капитали и спада на рублата, включват налагане на капиталов контрол и изискване износителите да конвертират валутните си приходи в руска валута. Не на последно място, правителството може да увеличи данъците или да намали невоенните държавни разходи, или да направи и двете.

Последните две мерки изглеждат непривлекателни за Кремъл, който се опитва да поддържа илюзията на гражданите, че животът може да продължи повече или по-малко както обикновено въпреки войната. Тази илюзия до известна степен беше разбита от събития като неуспешния бунт на вече покойния военачалник Евгений Пригожин, частичната мобилизация на цивилното население и самия факт, че войната продължава толкова дълго.

В икономически план обаче Кремъл иска да сведе до минимум или да избегне стъпки, които рискуват да намалят жизнения стандарт и да отблъснат обществеността преди президентските избори догодина. Въпреки че това ще бъде по-скоро строго организиран политически ритуал, отколкото истинско състезание, властите все пак искат да осигурят убедителна победа за Путин. Колкото по-висока е избирателната активност, толкова по-силно обикновените руснаци са вкопчени в прегръдката на режима – така поне смятат официалните власти.

Времето е най-важният фактор за Кремъл. Очевидно е, че руската икономика трябва да издържи, докато се обърне политическото мнение в западните страни, най-вече в САЩ. До американските избори през следващата година остават по-малко от 15 месеца и Москва със сигурност се надява, че те ще доведат до избор на президент и Конгрес, които не са толкова ентусиазирани да плащат за войната за самозащита на Украйна.

Премахнете или намалете военната и бюджетната подкрепа на САЩ и съюзниците за Украйна и перспективите за нейната съпротива срещу руската агресия наистина ще изглеждат мрачни. Дори и с тази подкрепа брутният вътрешен продукт на Украйна е спаднал с 10.5 % през първото тримесечие на тази година спрямо същия период на 2022 г.

Но каквито и трудности да изпитва руската икономика, те не могат да се сравнят по мащаб с тези на Украйна.

Голяма част от южната и източната част на страната е под руска окупация. Москва значително наруши износа на украински промишлени и селскостопански стоки, а физическото разрушаване на градове, инфраструктура и други активи причини щети за стотици милиарди долари. 

За украинците настоящата война също е борба за оцеляване като независима държава и като нация с отделна, неруска идентичност.За руснаците войната далеч не е свързана с националното оцеляване. Един ден тя може да бъде за оцеляването на режима на Путин, но ако се съди от чисто икономическа гледна точка, този ден все още е далеч.

Източник: Financial Times

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Чанпен Джао с първо изявление след като бе пуснат на свобода

Чанпен Джао, бившият ръководител на Binance се включи в социалните медии само седем часа след като беше освободен от затвора, публикувайки в платформата X, че цени простия лукс като храна и плодове.

29.09.2024 12:20 1мин. четене Kosta Gushterov

БРИКС: Русия и Китай ли са причината за възхода на златото?

Според Централната банката на Франция усилията на Русия и Китай да се откажат от щатския долар водят до ръст в цената на златото.

29.09.2024 11:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Кредиторите на FTX недоволни от минималните суми, които ще получат

Съгласно актуализираните наскоро документи за несъстоятелност, споделени от кредитора на FTX Сунил Кавури, лицата, които са загубили пари от борсата, могат да очакват да си възстановят само 10-25% от своите криптовалути.

29.09.2024 8:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Корелацията между криптовалутите и фондовия пазар достигна своя връх – Coinbase

Неотдавнашен доклад на Coinbase разкрива, че през септември корелацията между криптовалутите и фондовите пазари е достигнала исторически връх и е достигнала 50%.

28.09.2024 21:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.