Не е тайна, че Уорън Бъфет е натрупал значителна сума пари в брой, което му позволява да се възползва от възможностите и да сключва изгодни сделки в условията на потенциални сътресения в американската икономика, сочи информация, споделена от Стив Ханке.
В края на септември Berkshire Hathaway на Бъфет притежаваше $157 милиарда в брой, държавни облигации и други ликвидни активи – увеличение с близо $50 милиарда за 12 месеца. Това натрупване бе подхранвано отчасти от нетната продажба на акции за $5 милиарда през последното тримесечие и от комбинираното нетно разтоварване на акции за $44 милиарда през последната година.
Ханке, професор по приложна икономика в университета „Джон Хопкинс„, описа този ход като типично поведение на Бъфет и сподели, че Бъфет се справя успешно с преодоляването на трудните времена. Ханке също така отбеляза, че след като Федералният резерв предприе мерки, които не са били наблюдавани от 1933 г. насам, Бъфет очаква икономически сътресения на хоризонта.
Професорът, известен с обученията си по оценяване на компании, подобни на стила на Бъфет, и с ролята си на консултант на личности като президента Роналд Рейгън, подчерта стратегията на Бъфет. Той сподели как Бъфет исторически печели, като подкрепя финансови институции в затруднено положение, а сега търпеливо изчаква икономическите сътресения, докато получава приличен доход.
По време на финансовата криза Бъфет осъществи печеливши сделки, като само за 18 месеца разпредели $21 милиарда в пет транзакции със структури като Goldman Sachs, General Electric, Mars, Dow Chemical и Swiss Re.
Освен това през последното тримесечие приходите на Berkshire нараснаха с над $4 милиарда под формата на лихви, дивиденти и инвестиции, което до голяма степен се дължи на повишаването на основния лихвен процент от Федералния резерв. Ханке смята, че паричните резерви на Бъфет му позволяват да придобива акции и предприятия с отстъпка или да отпуска заеми при изгодни лихви по време на икономически спад, като същевременно си осигурява солидна възвръщаемост чрез по-висока доходност на облигациите.
Някои наблюдатели, като Лий Мънсън, ръководител на Portfolio Wealth Advisors, разглеждат нарастващия паричен резерв на Бъфет като предупредителен сигнал за инвеститорите, тълкувайки го като очакване на Бъфет за предстоящи проблеми без непосредствени изгодни инвестиционни перспективи.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.