Начало » Как технологичните гиганти манипулират фондовия пазар

Как технологичните гиганти манипулират фондовия пазар

25.02.2024 15:30 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Как технологичните гиганти манипулират фондовия пазар

В сферата на финансите действията на технологичните гиганти оказват значително влияние върху цените на акциите. Зад фасадата на иновациите и промените се крият сложни стратегии, създадени с цел да влияят на пазарите и да увеличават печалбите.

Чрез стратегически съобщения и пресметнати придобивания тези компании използват различни методи, за да формират нагласите на инвеститорите и да повлияят на оценките на акциите.

Технологичните гиганти често използват стратегическото време за пускане на продукти или услуги, за да манипулират цените на акциите. Само намекът за новаторска иновация може да предизвика значителни колебания на пазара, предизвиквайки повишена активност при покупките или продажбите. Тези компании стратегически разкриват нови предложения при благоприятни пазарни условия, като се възползват от психологията на инвеститорите, за да засилят ефекта върху цените на акциите. Независимо дали става въпрос за представяне на най-новия смартфон или за пионерски технологии като изкуствен интелект или блокчейн, тези събития са щателно организирани, за да предизвикат вълнение и да засилят доверието на инвеститорите.

Друга предпочитана тактика сред големите технологични играчи е стратегическото придобиване на обещаващи стартиращи предприятия или утвърдени конкуренти. Тези маневри обслужват множество цели – от неутрализиране на потенциални заплахи до разширяване на съществуващите продуктови линии. Въздействието върху цените на акциите обаче надхвърля непосредствените последици от придобиването. Демонстрирайки ангажимента си за растеж и иновации чрез стратегически придобивания, компаниите укрепват доверието на инвеститорите, което води до повишаване на цените на акциите. Освен това стратегическото интегриране на придобитите активи може да отключи синергии и да стимулира бъдещия растеж, като по този начин увеличи стойността за акционерите в дългосрочен план.

Освен това Технологичните гиганти използват значителните си ресурси, за да участват в обратни изкупувания на акции, при които изкупуват обратно собствените си акции от свободния пазар. Макар привидно да имат за цел да върнат стойността на акционерите и да сигнализират за увереност в перспективите на компанията, обратните изкупувания на акции могат да служат и като таен метод за манипулиране на цените на акциите. Като намаляват броя на акциите в обращение, компаниите изкуствено завишават печалбата на акция – важен показател, използван от инвеститорите за оценка на рентабилността. Обратното изкупуване на акции създава илюзия за финансова стабилност и допринася за повишаване на цените на акциите, дори при липса на фундаментални подобрения в бизнес резултатите.

Големите участници в технологичния сектор могат да се възползват от регулаторни пропуски или да прилагат съмнителни счетоводни практики, за да манипулират цените на акциите. Независимо дали става въпрос за използване на данъчни убежища за минимизиране на данъчните задължения или за творчески финансови маневри за завишаване на отчетените печалби, компаниите често прибягват до безскрупулни тактики, за да повишат цените на акциите си.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Standard Chartered си партнира с FalconX за разширяване на достъпа до криптовалутите за институционални клиенти

Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.

15.05.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Circle очаква своето IPO – крипто стартъпите са си осигурили близо $6 милиарда в инвестиции

Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.

15.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

eToro увеличи първичното си публично предлагане до $620 милиона преди дебюта си на Nasdaq

Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.

14.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Tether разширява присъствието си в Азия с нов листинг

Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.

14.05.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.