Налагането на западен ценови таван на руския петрол, целящ да ограничи военните разходи на Москва, показва признаци на намаляваща ефективност.
Последните данни разкриват значителен ръст на приходите от данъци върху петрола и природния газ в руския бюджет за октомври, които са се увеличили повече от два пъти спрямо септември и с над една четвърт спрямо същия период на миналата година. Това е забележителен обрат в сравнение с началото на годината, когато приходите от енергийни източници отбелязаха спад.
Първоначално санкциите действаха по предназначение, но Москва успя да ги заобиколи, като използва флота от застаряващи танкери, върху които ограниченията имат ограничено влияние. Вследствие на това отстъпката, с която Русия продава своя петрол спрямо световните цени, се сви, което увеличи финансовите ѝ ресурси за конфликта.
За да противодействат на това, американските власти предприемат мерки за засилване на намесата си на световните пазари на петрол. Министерството на финансите наскоро наложи санкции на два танкера за нарушаване на разпоредбите за санкциите, като в момента се работи по допълнителни инициативи, за да се гарантира спазването им от търговците. Освен това се водят дискусии за оскъпяване на разширяването и експлоатацията на флота от кораби, които заобикалят санкциите, от страна на Русия.
Размерът на руския корабен флот играе решаваща роля за заобикалянето на ограниченията, тъй като голяма част от нейния износ остава незасегната от ограниченията. Експертите обаче предполагат, че макар и първоначално ефективен, ценовият таван е остарял. Неотдавнашният скок на приходите от петрол помага на Русия да намали бюджетния си дефицит, което потенциално може да позволи на правителството да изпълни целта си за дефицит от 2% от БВП, за разлика от предишните прогнози за 5-6%.
Това фискално подобрение облекчава натиска върху финансовите нужди на правителството, като намалява необходимостта от изчерпване на спестяванията и емитиране на скъпи облигации. С увеличаването на износа търговската позиция на Русия допринася за стабилизирането на рублата спрямо долара. Световната банка отбелязва, че повишаването на цените на руския петрол показва все по-голямата непрактичност на налагането на ограничението.
Новооткритият неочакван приход от петрол помага на Москва да финансира военните си усилия в Украйна и да укрепва обременената си със санкции икономика. Правителството планира да увеличи военните си разходи с близо 70% през следващата година, достигайки постсъветски рекорд от над $100 милиарда. Въпреки възстановяването на руските приходи, представители на Министерството на финансите на САЩ твърдят, че ценовият таван е отклонил ресурси от военната кампания на Москва, като я е принудил да създаде собствена транспортна инфраструктура извън обсега на западните санкции.
Ерик ван Ностранд, изпълняващ длъжността помощник-секретар по икономическата политика в Министерството на финансите, подчерта, че закупуването на танкери представлява предизвикателство за военната експанзия на Кремъл. САЩ препоръчват мерки за увеличаване на разходите за Русия, включително задължаване на подходяща застрахователна капитализация за плаване в техни води.
Търговците също са намерили начини да заобиколят ограничението, като завишават разходите за превоз. За да се засили прилагането на законодателството, западните официални лица следва да обмислят въвеждането на строга отговорност за нарушения, затягане на изискванията за документация и разследване на завишените разходи за превоз и застраховки.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.