Несъмнено незаконното превръщане на приходите от престъпни дейности в законни парични средства стана много по-лесно с появата на криптовалутите.
Престъпниците все по-често се обръщат към криптовалутите за пране на пари, тъй като класа активи притежава две характеристики, които ги правят привлекателни. Децентрализираният характер на криптовалутите позволява известна степен на анонимност, което затруднява проследяването на транзакциите от страна на правоприлагащите органи.
Освен това удобството, свързанo с международните преводи, те са полезни за тези, които искат да преместят значителни суми пари бързо и дискретно.
Според Chainalysis 2022 г. е била годината, в която е осъществена най-голямата сума от пране на пари чрез криптовалути като на незаконни адреси са били прехвърлени около $23.8 милиарда в криптовалута, което представлява 68% увеличение спрямо 2021 г.
Основните централизирани борси са получили почти половината от общия размер на незаконните средства, въпреки наличието на мерки за спазване на правилата за докладване на подозрителна дейност и предприемане на действия срещу нарушителите. Последните констатации на Elliptic показват, че RenBridge е изпрала поне $540 милиона в криптовалута, свързана с престъпна дейност от 2020 г. насам, като $153 милиона са свързани с плащания на откупи.
Според Мартин Чийк, управляващ директор на SmartSearch – криптовалутата е популярен начин за пране на пари за престъпни организации от средата на 2010 г. насам. Тъй като регулаторните органи внимателно проверяват класа активи, използването му за пране на пари става все по-трудно.
Въпреки това престъпниците продължават да намират нови начини за използване на криптовалутите за пране на пари, което превръща в предизвикателство за правоприлагащите органи и финансовите регулатори да откриват и предотвратяват този вид престъпление в крипто пространството.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Крипто анализатор сподели какво може да изстреля Етериум до $10,000
По-рано тази година британският Орган за финансово поведение (FCA) не допусна 85% от всички крипто компании, кандидатстващи за регистрация поради липса на експертен опит и вътрешен процес, свързан с правилата за борба с прането на пари и тероризма. В няколко случая FCA установи възможни финансови престъпления или преки връзки с организираната престъпност и уведоми правоприлагащите органи за предполагаемите случаи.
Децентрализираните борси, които предлагат по-високо ниво на анонимност, все по-често се използват за „изчистване“ на мръсни пари, а по-малките борси не правят достатъчно, за да предотвратят прането на пари в необходимия мащаб.
Правоприлагащите органи като британската Национална агенция за борба с престъпността се занимават сериозно с прането на пари чрез крипто и използват по-задълбочени познания за криптовалутите и инструменти за анализ на блокчейн, за да залавят престъпна дейност. Въпреки че криптоактивите все по-често се докладват като средство за подпомагане на тежката и организираната престъпност, обемът на свързаното с крипто пране на пари все още е малък в сравнение с по-широката икономика.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.