НАЧАЛО Регулации

Как се отразяват европейски крипто закони върху пазарите

11.04.2024 17:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Как се отразяват европейски крипто закони върху пазарите

Регламентът на Европейския съюз за криптоактивите, приет през 2023 г., който трябва да влезе в сила до края на годината, все още не е довел до увеличаване на деноминираните в евро крипто транзакции, според регулатора на ценни книжа на блока.

В доклад, публикуван в сряда, Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) отбеляза, че макар обявяването на регламента за пазарите на криптоактиви (MiCA) да не е довело до рязко нарастване на обемите в евро в момента, той притежава потенциал като катализатор на растежа, след като бъде приложен през 2024 г. Регламентът има за цел да засили защитата на инвеститорите в крипто сферата.

Търговският блок на 27-те държави беше сред пионерите във въвеждането на цялостна регулаторна рамка за криптоактивите. Законът за пазарите на криптоактиви обхваща регулации както за криптоактивите, така и за стабилните монети, като е предвидено разпоредбите за стабилните монети да влязат в сила шест месеца след останалите.

В световен мащаб обемът на търговията с фиатни към криптовалути е намалял от 30% през 2021 г. до 20% през 2023 г. поради крипто зимата, както е посочено в доклада.

Оттогава обаче пазарът се възстанови, отчасти благодарение на нарастващата популярност на стабилните монети – дигитални активи, обвързани с традиционни активи като националните валути, което улеснява корекциите на експозицията, без да се излиза от крипто екосистемата.

В доклада се подчертава, че приблизително 80% от транзакциите, включващи “on-ramps” и “off-ramps” – процесите на влизане или излизане от крипто средата – се извършват с помощта на щатски долар или южнокорейски вон. Въпреки въвеждането на MiCA, ролята на еврото остава незначителна, като съставлява едва 10% от тези транзакции, според доклада.

На стабилните монети се падат над 60% от всички крипто транзакции, както посочва ESMA в доклада си. Освен това се отбелязва, че приблизително 10 борси обработват около 90% от сделките, като най-голямата борса Binance отговаря за почти половината от световните обеми на търговия.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Русия няма планове да забрани Биткойн или криптовалутите

Според изявление на законодател, последните съобщения, че Русия възнамерява да наложи пълна забрана на транзакциите с криптовалути поради геополитическо напрежение, са неточни.

30.04.2024 9:39 2 мин. четене

ЕС затяга регулациите за борба с прането на пари в сектора на криптовалутите

Европейският парламент наскоро одобри цялостен пакет от закони, насочени към укрепване на усилията на Европейския съюз за борба с прането на пари (AML) и финансирането на тероризма (CTF), със забележим акцент върху затягането на регулациите в сектора на криптовалутите.

30.04.2024 1:30 2 мин. четене

Основателят на Tron е скептичен за одобрението на спот Етериум ETF

Джъстин Сън, основателят на Tron, изрази скептицизъм по отношение на одобрението на спот Етериум ETF от Комисията по ценни книжа и борси на САЩ (SEC).

30.04.2024 1:00 2 мин. четене

Южна Корея ще превърне временния си отдел за разследване на крипто престъпления в постоянен

Южна Корея се подготвя да институционализира усилията си в борбата с престъпленията и измамите, свързани с крипто, като трансформира своя временен отдел за разследване на крипто в постоянен.

30.04.2024 0:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.