Регламентът на Европейския съюз за криптоактивите, приет през 2023 г., който трябва да влезе в сила до края на годината, все още не е довел до увеличаване на деноминираните в евро крипто транзакции, според регулатора на ценни книжа на блока.
В доклад, публикуван в сряда, Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) отбеляза, че макар обявяването на регламента за пазарите на криптоактиви (MiCA) да не е довело до рязко нарастване на обемите в евро в момента, той притежава потенциал като катализатор на растежа, след като бъде приложен през 2024 г. Регламентът има за цел да засили защитата на инвеститорите в крипто сферата.
Търговският блок на 27-те държави беше сред пионерите във въвеждането на цялостна регулаторна рамка за криптоактивите. Законът за пазарите на криптоактиви обхваща регулации както за криптоактивите, така и за стабилните монети, като е предвидено разпоредбите за стабилните монети да влязат в сила шест месеца след останалите.
В световен мащаб обемът на търговията с фиатни към криптовалути е намалял от 30% през 2021 г. до 20% през 2023 г. поради крипто зимата, както е посочено в доклада.
Оттогава обаче пазарът се възстанови, отчасти благодарение на нарастващата популярност на стабилните монети – дигитални активи, обвързани с традиционни активи като националните валути, което улеснява корекциите на експозицията, без да се излиза от крипто екосистемата.
В доклада се подчертава, че приблизително 80% от транзакциите, включващи „on-ramps“ и „off-ramps“ – процесите на влизане или излизане от крипто средата – се извършват с помощта на щатски долар или южнокорейски вон. Въпреки въвеждането на MiCA, ролята на еврото остава незначителна, като съставлява едва 10% от тези транзакции, според доклада.
На стабилните монети се падат над 60% от всички крипто транзакции, както посочва ESMA в доклада си. Освен това се отбелязва, че приблизително 10 борси обработват около 90% от сделките, като най-голямата борса Binance отговаря за почти половината от световните обеми на търговия.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.