Преди време западните съюзници наложиха ценови таван на руския петрол от $60 долара за барел в отговор на конфликта в Украйна.
Първоначално тази горна граница беше до голяма степен символична, тъй като по-голямата част от руския суров петрол беше на по-ниска цена.
С неотдавнашното увеличение на световните цени на петрола обаче от средата на юли руският еталонен петрол се търгува над тавана, което осигурява значителни средства за военните ѝ операции в Украйна.
Приходите от петрол са от решаващо значение за руската икономика, тъй като дават възможност на президента Путин да отделя средства за военни цели, без да предизвиква сериозна инфлация или срив на валутата. Въпреки санкциите способността на Русия да изнася повече, отколкото внася, позволи на икономиката ѝ да продължи да расте, за разлика от свиването на икономиката на Германия.
Политиката за ограничаване на цените има за цел да ограничи приходите на Русия, без да се нарушава функционирането на петролния пазар. Тя разчита на факта, че много корабособственици, търговци и застрахователи са базирани в страните, които са наложили ограничението. Прилагането обаче е предизвикателство поради ограничените изисквания за оповестяване и възможностите за избягване на данъци.
Неотдавнашните действия на Министерството на финансите на САЩ, като санкционирането на корабособственици, показват нарастващи усилия за прилагане на ценовия таван. Въпреки това някои анализатори смятат, че са необходими допълнителни мерки, за да се окаже значително въздействие върху стабилността на Русия.
Освен това съществуват възможности за избягване на санкции, като например манипулиране на цените след напускане на Русия или използване на свързани с Русия търговски дружества в държави, които не подлежат на санкции.
Вицепремиерът на Русия Александър Новак се противопоставя на ограничението, заявявайки, че то е неефективно и вредно. То налага допълнителни разходи на руските износители, особено поради забраната на Европейския съюз за внос на руски петрол.
С цел допълнително ограничаване на приходите на Русия от петрол се предлага държавите да изискват доказателства за западна застраховка на корабите и да обмислят възможността за допускане на доставки само от одобрени търговци на петрол, базирани в санкциониращите държави. Това би могло да помогне за пренасочване на доставките на петрол от руския флот в сянка обратно към основните канали за доставка.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.
А сега 60 $ стана 90 $ всички в ЕС купуват руски петрол и гас русия богатеи ЕС беднеи кои е на загоба пак народа 🤣🤣🤣💰