От юли 2022 г. насам финансовият пазар е нащрек, очаквайки икономически спад. Това безпокойство се дължи отчасти на инверсията на кривата на доходността, която често предвещава рецесии.
Инвеститорите са обезпокоени от по-ниската доходност на дългосрочните облигации. Към момента обаче рецесията не се е материализирала. Икономиката остава стабилна, с положителни корпоративни печалби и ниски нива на безработица.
Макар че непосредственото забавяне на икономическия растеж може да не е неизбежно, то е неизменна част от икономическия цикъл. Историята показва, че рецесиите, определяни като две последователни тримесечия на спад на БВП, се случват на всеки пет до десет години, въпреки че тази продължителност може да варира.
Предвиждането на точното време или тежестта на рецесията е предизвикателство. Често това става ясно едва в ретроспективен план или след като пазарът реагира на намаления растеж.
Проучването на представянето на различни инвестиции при минали спадове може да помогне за минимизиране на потенциалните загуби. В тази статия ще разгледаме инвестиционни стратегии за епохата на рецесия, като се фокусираме върху последните рецесии поради ограничените исторически данни.
Що се отнася до класовете активи, акциите обикновено са по-малко благоприятни по време на рецесии. Икономическите спадове водят до по-нисък ръст на приходите и печалбите, което води до спад в цените на акциите. При предишни рецесии акциите са имали отрицателна възвръщаемост, особено по време на световната финансова криза.
Инвестиционният стил е от значение. В исторически план акциите на компаниите с растеж са показали по-голяма устойчивост по време на рецесии поради по-високия ръст на приходите и по-силните баланси. По-големите компании обикновено се справят по-добре от по-малките, благодарение на стабилните приходи и диверсифицираните операции.
Факторите на собствения капитал предоставят друга перспектива. Тези характеристики надхвърлят стандартните показатели като сектор и пазарна капитализация и обясняват разликите в резултатите.
Акциите в сферата на здравеопазването и потребителските стоки са склонни да се представят добре по време на икономическа уязвимост, тъй като потребителите отдават приоритет на основни стоки като лекарства с рецепта и стоки от първа необходимост за домакинството.
Трябва ли да преразгледате портфолиото си поради възможността за рецесия? По принцип не е препоръчително да се правят драстични промени. Въпреки това разбирането на историческите пазарни резултати може да ви помогне да определите реалистични очаквания за това как биха могли да се справят вашите инвестиции при икономически спад.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.