През последните две десетилетия Китай се превърна в основен търговски партньор на Африка на юг от Сахара, купувайки значителна част от износа на региона, включително метали, минерали и горива, като в замяна доставя промишлени стоки и машини.
Напоследък обаче икономическото възстановяване на Китай се забави поради спада на пазара на недвижими имоти и намаленото глобално търсене на неговите продукти.
Това забавяне на растежа на Китай се отразява на Африка. Спад на растежа в Китай с един процентен пункт може да доведе до намаляване на средния регионален растеж с 0.25 процентни пункта в рамките на една година, като това ще засегне най-вече страните износителки на петрол като Ангола и Нигерия, които могат да усетят спад от средно 0.5 процентни пункта.
Въздействието се разпростира и върху суверенното кредитиране за Африка на юг от Сахара, което миналата година спадна до под $1 милиард, което е най-ниското ниво от близо две десетилетия. Това отразява отдръпването от широкомащабно инфраструктурно финансиране, тъй като някои африкански държави се борят с нарастващия държавен дълг.
През 2000 г. заемите на Китай за региона нараснаха рязко, като делът му в общия външен публичен дълг на Субсахарска Африка се увеличи от под 2% преди 2005 г. до 17% през 2021 г., превръщайки Китай в най-големия двустранен официален кредитор. Въпреки това делът на дълга към Китай е сравнително малък – малко под 6 % от общия публичен дълг на региона, като е концентриран в пет държави: Ангола, Камерун, Кения, Нигерия и Замбия.
За да се ориентират в този променящ се пейзаж, африканските държави на юг от Сахара трябва да се адаптират към забавянето на китайската икономика, като повишат устойчивостта си чрез увеличаване на вътрешноафриканската търговия, реформи в данъчната политика и подобряване на администрирането на приходите. Диверсификацията на икономиките е от решаващо значение за устойчивия растеж, като възможностите в областта на полезните изкопаеми подпомагат развитието на възобновяемата енергия, позволявайки създаването на нови търговски отношения и местни преработвателни мощности.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.