През последните две десетилетия Китай се превърна в основен търговски партньор на Африка на юг от Сахара, купувайки значителна част от износа на региона, включително метали, минерали и горива, като в замяна доставя промишлени стоки и машини.
Напоследък обаче икономическото възстановяване на Китай се забави поради спада на пазара на недвижими имоти и намаленото глобално търсене на неговите продукти.
Това забавяне на растежа на Китай се отразява на Африка. Спад на растежа в Китай с един процентен пункт може да доведе до намаляване на средния регионален растеж с 0.25 процентни пункта в рамките на една година, като това ще засегне най-вече страните износителки на петрол като Ангола и Нигерия, които могат да усетят спад от средно 0.5 процентни пункта.
Въздействието се разпростира и върху суверенното кредитиране за Африка на юг от Сахара, което миналата година спадна до под $1 милиард, което е най-ниското ниво от близо две десетилетия. Това отразява отдръпването от широкомащабно инфраструктурно финансиране, тъй като някои африкански държави се борят с нарастващия държавен дълг.
През 2000 г. заемите на Китай за региона нараснаха рязко, като делът му в общия външен публичен дълг на Субсахарска Африка се увеличи от под 2% преди 2005 г. до 17% през 2021 г., превръщайки Китай в най-големия двустранен официален кредитор. Въпреки това делът на дълга към Китай е сравнително малък – малко под 6 % от общия публичен дълг на региона, като е концентриран в пет държави: Ангола, Камерун, Кения, Нигерия и Замбия.
За да се ориентират в този променящ се пейзаж, африканските държави на юг от Сахара трябва да се адаптират към забавянето на китайската икономика, като повишат устойчивостта си чрез увеличаване на вътрешноафриканската търговия, реформи в данъчната политика и подобряване на администрирането на приходите. Диверсификацията на икономиките е от решаващо значение за устойчивия растеж, като възможностите в областта на полезните изкопаеми подпомагат развитието на възобновяемата енергия, позволявайки създаването на нови търговски отношения и местни преработвателни мощности.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.