На фона на тревожните икономически показатели на Китай европейските пазари са изправени пред потенциални затруднения поради намаляването на китайския износ и инвестиции.
Възстановяването на Китай след пандемията показва разнопосочни сигнали – намалява износът и има отрицателна инфлация, но в същото време има устойчив внос на суровини и подобрен БВП през третото тримесечие.
Този икономически пейзаж е на път да повлияе на европейските пазари по различни канали, включително търговия, енергетика и инвестиции. Силната зависимост на Европейския съюз от Китай, който осигурява 20% от стоките му и 9% от износа, го прави уязвим към икономическите промени в Китай.
Борбата на Китай със спада на износа с 6.4% на годишна база през октомври, съчетана с отрицателна инфлация, предизвика тревога за Европа. Потенциалното въздействие върху европейските фондови пазари е очевидно, като се има предвид взаимозависимостта на европейските компании от Китай във веригите им за доставки.
Намалените инвестиции на Китай в Европа, които достигнаха най-ниското си ниво от десетилетие – €7.9 милиарда, засилват опасенията. Въпреки това, на фона на мрачната обстановка, надхвърлящият очакванията ръст на БВП на Китай през третото тримесечие от 4.9% предполага потенциално съживяване на производството.
Банки като JPMorgan Chase и Citigroup очакват ръстът на БВП на Китай през 2023 г. да надхвърли официалната цел от 5%, което потенциално може да повлияе на глобалните нагласи относно възстановяването на Китай.
Значението на Китай в секторите на електрическите превозни средства (ЕПС) и критичните минерали представлява както възможности, така и предизвикателства за Европа. Растежът на китайските електромобили в Европа, стимулиран от фактори като субсидиите, предизвиква антисубсидийно разследване от страна на Европейската комисия.
Зависимостта на Европа от Китай по отношение на 70% от световното производство на литиево-йонни батерии и ключови редкоземни минерали поражда опасения, което води до усилия за диверсификация на доставчиците и намаляване на рисковете от зависимост.
Въпреки несигурността, ако възстановяването на Китай се забави, европейските потребители могат да се възползват от по-ниските цени на китайските стоки. Освен това забавеното китайско възстановяване може да облекчи конкуренцията на световните енергийни пазари, което потенциално да понижи цените на енергията за Европа в условията на продължаващата криза.
В обобщение, развиващата се икономическа динамика в Китай има далечни последици за Европа, като засяга търговията, инвестициите и секторите, които са от решаващо значение за екологичния преход и икономическата стабилност на континента.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на анализаторската компания CryptoQuant, изрази тревога относно настоящото състояние на индустрията на дигиталните активи.
Група сенатори от Демократическата партия, водена от Елизабет Уорън, настоява председателят на Федералния резерв Джером Пауъл да намали чувствително лихвените проценти, за да защити американската икономика.
Бившият главен изпълнителен директор на Binance Чанпен Джао е близо до края на четиримесечната си присъда в затвора, като според Федералното бюро за затворите на САЩ освобождаването му е насрочено за 29 септември.
Биткойн транзакциите отбелязаха значителен спад между 8 и 11 септември, като намаляха от 909,000 на 412,000.