Начало » Други » Как икономиката на Китай се отразява на пазарите в Европа

Как икономиката на Китай се отразява на пазарите в Европа

15.11.2023 15:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Как икономиката на Китай се отразява на пазарите в Европа

На фона на тревожните икономически показатели на Китай европейските пазари са изправени пред потенциални затруднения поради намаляването на китайския износ и инвестиции.

Възстановяването на Китай след пандемията показва разнопосочни сигнали – намалява износът и има отрицателна инфлация, но в същото време има устойчив внос на суровини и подобрен БВП през третото тримесечие.

Този икономически пейзаж е на път да повлияе на европейските пазари по различни канали, включително търговия, енергетика и инвестиции. Силната зависимост на Европейския съюз от Китай, който осигурява 20% от стоките му и 9% от износа, го прави уязвим към икономическите промени в Китай.

Борбата на Китай със спада на износа с 6.4% на годишна база през октомври, съчетана с отрицателна инфлация, предизвика тревога за Европа. Потенциалното въздействие върху европейските фондови пазари е очевидно, като се има предвид взаимозависимостта на европейските компании от Китай във веригите им за доставки.

Намалените инвестиции на Китай в Европа, които достигнаха най-ниското си ниво от десетилетие – €7.9 милиарда, засилват опасенията. Въпреки това, на фона на мрачната обстановка, надхвърлящият очакванията ръст на БВП на Китай през третото тримесечие от 4.9% предполага потенциално съживяване на производството.

Банки като JPMorgan Chase и Citigroup очакват ръстът на БВП на Китай през 2023 г. да надхвърли официалната цел от 5%, което потенциално може да повлияе на глобалните нагласи относно възстановяването на Китай.

Значението на Китай в секторите на електрическите превозни средства (ЕПС) и критичните минерали представлява както възможности, така и предизвикателства за Европа. Растежът на китайските електромобили в Европа, стимулиран от фактори като субсидиите, предизвиква антисубсидийно разследване от страна на Европейската комисия.

Зависимостта на Европа от Китай по отношение на 70% от световното производство на литиево-йонни батерии и ключови редкоземни минерали поражда опасения, което води до усилия за диверсификация на доставчиците и намаляване на рисковете от зависимост.

Въпреки несигурността, ако възстановяването на Китай се забави, европейските потребители могат да се възползват от по-ниските цени на китайските стоки. Освен това забавеното китайско възстановяване може да облекчи конкуренцията на световните енергийни пазари, което потенциално да понижи цените на енергията за Европа в условията на продължаващата криза.

В обобщение, развиващата се икономическа динамика в Китай има далечни последици за Европа, като засяга търговията, инвестициите и секторите, които са от решаващо значение за екологичния преход и икономическата стабилност на континента.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Какво движи крипто дискусиите през юли, според Santiment

Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.

05.07.2025 22:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Пазарните шансове за рецесия в САЩ през 2025 г. регистрират спад

Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.

05.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто инвеститорите масово одобряват крипто политиката на Тръмп

Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.

05.07.2025 19:04 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Предстои крах на фиатните пари, а Биткойн може да е спасението според милиардер

Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.

05.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.