На фона на тревожните икономически показатели на Китай европейските пазари са изправени пред потенциални затруднения поради намаляването на китайския износ и инвестиции.
Възстановяването на Китай след пандемията показва разнопосочни сигнали – намалява износът и има отрицателна инфлация, но в същото време има устойчив внос на суровини и подобрен БВП през третото тримесечие.
Този икономически пейзаж е на път да повлияе на европейските пазари по различни канали, включително търговия, енергетика и инвестиции. Силната зависимост на Европейския съюз от Китай, който осигурява 20% от стоките му и 9% от износа, го прави уязвим към икономическите промени в Китай.
Борбата на Китай със спада на износа с 6.4% на годишна база през октомври, съчетана с отрицателна инфлация, предизвика тревога за Европа. Потенциалното въздействие върху европейските фондови пазари е очевидно, като се има предвид взаимозависимостта на европейските компании от Китай във веригите им за доставки.
Намалените инвестиции на Китай в Европа, които достигнаха най-ниското си ниво от десетилетие – €7.9 милиарда, засилват опасенията. Въпреки това, на фона на мрачната обстановка, надхвърлящият очакванията ръст на БВП на Китай през третото тримесечие от 4.9% предполага потенциално съживяване на производството.
Банки като JPMorgan Chase и Citigroup очакват ръстът на БВП на Китай през 2023 г. да надхвърли официалната цел от 5%, което потенциално може да повлияе на глобалните нагласи относно възстановяването на Китай.
Значението на Китай в секторите на електрическите превозни средства (ЕПС) и критичните минерали представлява както възможности, така и предизвикателства за Европа. Растежът на китайските електромобили в Европа, стимулиран от фактори като субсидиите, предизвиква антисубсидийно разследване от страна на Европейската комисия.
Зависимостта на Европа от Китай по отношение на 70% от световното производство на литиево-йонни батерии и ключови редкоземни минерали поражда опасения, което води до усилия за диверсификация на доставчиците и намаляване на рисковете от зависимост.
Въпреки несигурността, ако възстановяването на Китай се забави, европейските потребители могат да се възползват от по-ниските цени на китайските стоки. Освен това забавеното китайско възстановяване може да облекчи конкуренцията на световните енергийни пазари, което потенциално да понижи цените на енергията за Европа в условията на продължаващата криза.
В обобщение, развиващата се икономическа динамика в Китай има далечни последици за Европа, като засяга търговията, инвестициите и секторите, които са от решаващо значение за екологичния преход и икономическата стабилност на континента.
Централната банка на Русия направи значителна крачка, като позволи на акредитирани инвеститори достъп до финансови инструменти, свързани с криптовалути, чрез традиционни финансови институции.
Илон Мъск се оттегли от поста си на ръководител на Департамента за ефективност на правителството (DOGE), като посочи трудността при намаляването на федералните разходи и бюрокрацията.
Nvidia отчете силни финансови резултати за първото тримесечие на 2026 г. за периода, приключил на 27 април 2025 г., което доведе до ръст на акциите й с 4.8% в следборсовата търговия.
Някога толкова популярният NFT пазар за кредитиране е изправен пред рязък спад, като активността му се е сринала с почти 97% от началото на 2024 г.