Децентрализираното финансиране (DeFi) е смел експеримент, използващ блокчейн и смарт договори за потенциална революция във финансите.
Въпреки това, настоящата му зависимост от неустойчиви модели и неподдържани криптовалути доведе до спад на общата заключена стойност, от пика от $175 милиарда в края на 2021 г. до приблизително $41 милиарда през третото тримесечие на 2023 г.
За да разшири своята привлекателност, от Moody’s предполагат, че DeFi трябва да се интегрира по-надеждно с традиционните финанси, да се справи с неприкосновеността на данните, опасенията за сигурността и да се ориентира в регулаторната неяснота.
Стабилните дигитални валути биха могли да послужат като важен мост между DeFi и традиционните финанси. Макар че стабилните монети, обезпечени с фиатни валути, предлагат потенциална стабилност, неотдавнашните събития, предизвикващи отклонения от предвидената им стойност, повдигат въпроси относно тяхната дългосрочна жизнеспособност.
Алтернативните стабилни дигитални валути, като токенизирани банкови депозити и дигитални валути на централните банки (CBDC), представляват друг вариант за напредък на DeFi.
Токенизацията предлага средство за интегриране на DeFi с реални активи, като превръща дяловете в по-малко ликвидни традиционни инвестиции в търгуеми дигитални блокчейн токени. Това отваря досега ограничени класове активи за по-широка инвеститорска база, като повишава ликвидността и оперативната ефективност.
Все още обаче остават предизвикателства, свързани с оперативната съвместимост на блокчейн и киберсигурността.
Децентрализираната дигитална идентичност (DID) се очертава като потенциално решение за сигурността на дигиталните данни. DID позволява на физическите лица да притежават и контролират своите дигитални идентификационни данни, като повишава сигурността чрез криптиране в децентрализирани счетоводни книги. Макар и обещаващо, разработването на DID изисква време и трябва да се преодолеят предизвикателства като техническа сложност и оперативна съвместимост.
За да може DeFi да процъфтява и да се интегрира в икономиката на реалния свят, е наложително единно междурегионално регулиране. Въпреки че някои региони като ЕС вече са въвели регулаторни рамки, продължават да съществуват значителни различия в подхода и разработването на DeFi правилата. Регулаторната неяснота продължава да бъде значителна пречка пред доверието на инвеститорите.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.