First Republic Bank е в затруднение, a Федералната корпорация за застраховане на депозитите на САЩ (FDIC) се подготвя да постави банката под ликвидация.
Според съобщенията регулаторният орган е преценил, че положението на банката се е влошило до степен, при която вече няма време за търсене на спасение от частния сектор.
В момента FDIC, Министерството на финансите и Федералният резерв водят спешни дискусии с финансовите институции относно решението за закъсалия кредитор.
За тази цел FDIC поиска окончателни оферти за First Republic Bank от няколко банки, сред които JPMorgan Chase, PNC Financial Services Group и Bank of America.
От банките беше поискано да предоставят подробности като предлаганата цена и очакваните разходи за фонда за застраховане на депозитите на агенцията.
Според Wall Street Journal банките се конкурират за придобиване на First Republic в случай на правителствено изземване, което може да се случи още този уикенд.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Революцията на изкуствения интелект във финансовите технологии
First Republic отчете спад на депозитите с над $100 милиарда през първото тримесечие, а акциите й се понижиха с 43%, допринасяйки за общ седмичeн спад на акциите със 75%. Ако базираният в Сан Франциско кредитор фалира, това ще бъде третата американска банка, която прави това от март насам.
Участието на FDIC в търга за наличната институция остава непроверено. Преди това First Republic възнамеряваше или да създаде „лоша банка“, или да продаде определени активи като ценни книжа и ипотечния си портфейл; тя обаче не получи подкрепа от по-големи банки или частни инвестиционни компании.
Банката възнамерява да намали баланса си и да понижи разходите си чрез намаляване на възнагражденията на изпълнителните директори, съкращаване на офис площи и освобождаване на около 20-25% от работната сила през второто тримесечие.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.