JPMorgan Chase е в процес на създаване на дигитален депозитен токен, базиран на блокчейн, който има за цел да ускори трансграничните плащания.
Според информиран вътрешен източник най-голямата банка в САЩ, базирана на активи, е създала основната инфраструктура, необходима за функционирането на този иновативен метод на плащане. Все още обаче се очаква окончателното одобрение от регулаторните органи на САЩ.
Неразкритият източник предполага още, че след като получи одобрение, банката може да въведе токена за използване от корпоративната си клиентела след по-малко от година.
За да предоставим контекст, депозитният токен е прехвърлима дигитална валута, която означава вземане по депозит, държано към търговска банка. Поради естеството на транзакциите, които се извършват в дигитален блокчейн, обработката и сетълментът се извършват практически мигновено.
Говорител на JPMorgan подчерта:
Депозитните токени предлагат многобройни потенциални предимства, но ние отчитаме предпазливостта и задълбочеността, които регулаторните органи биха проявили, преди да дадат зелена светлина за разработването и внедряването на всеки нов продукт.
Ако интересът се материализира, нашата блокчейн инфраструктура е готова ефективно да улесни въвеждането на депозитни токени.
От известно време финансовата индустрия на Уолстрийт проучва интегрирането на криптовалутите като основополагащ компонент на плащанията и транзакциите. След като JPMorgan поема водеща роля в изработването на този депозитен токен, базиран на блокчейн, е възможно и други големи банки да започнат подобни инициативи през следващите месеци. JPMorgan неизменно е в челните редици на усилията за внедряване на повече технологични постижения в банковите практики.
Понастоящем банката управлява система, известна като JPM Coin, която беше представена през 2019 г. Тази платформа позволява на избрани корпоративни клиенти на JPMorgan да прехвърлят долари и евро по различните си сметки в банката.
От създаването си досега системата успешно е обработила транзакции на стойност приблизително $300 милиарда, както бе съобщено от банката през изминалото лято.
Източник: Bloomberg
Частичното спиране на работата на правителството на САЩ се очертава, тъй като републиканците от Камарата на представителите, присъединявайки се към демократите, отхвърлят 30-дневен законопроект за временно финансиране, нанасяйки удар на председателя Кевин Маккарти.
Коалицията от нововъзникващи икономики БРИКС, въпреки договореното през август 2023 г. разширяване, няма да има влияние върху 80% от световното производство на петрол, както неправилно се твърди в някои публикации в социалните медии.
По-рано тази година Европейската комисия (ЕК) направи значителна крачка напред, като въведе обширна правна рамка, насочена към въвеждането на дигитална валута на централната банка (CBDC) в 20-те държави членки на еврозоната.
След като OpenAI въведе в своята AI платформа ChatGPT възможности за работа с глас, изображения и сърфиране, пред инвеститорите, търговците и ентусиастите се разкриха множество възможности в сферата на криптовалутите.