Измамниците се опитват да се възползват от клиентите, като им предлагат потенциално връщане на активите им.
Фалиралата криптоборса FTX призна, че напоследък са се появили множество измами и мошеници от трети страни, които таргетират вече закъсалите ѝ клиенти.
На 3 февруари FTX издаде предупреждение до своите клиенти относно неотдавнашните опити за измами, включително искане на пари, такси, плащания или пароли за сметки.
“Наясно сме с активни измами и мошеници от трети страни, които се опитват да се възползват от клиентите на FTX”, предупреди компанията.
FTX добави, че нейните длъжници и агенти никога няма да искат от клиентите да плащат такси или да предоставят пароли за сметки във връзка с “връщането или потенциалното връщане на клиентски активи” и насърчи потенциалните жертви да се свържат с официалния имейл адрес на длъжниците на FTX, за да потвърдят легитимността на съобщенията.
Длъжниците на FTX споделиха днес следното предупреждение за клиенти. Моля, имайте предвид, че клиентите, които искат да се свържат директно с длъжниците на FTX, трябва да го направят на адрес [email protected]
The FTX Debtors shared the following customer alert today. Please note that customers needing to contact the FTX debtors directly should so at [email protected] pic.twitter.com/MbAj1Z89BD
— FTX (@FTX_Official) February 2, 2023
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: 2,000% скок предвиждат от Ark Invest
Отделът за финансова регулация на щата Орегон предупреди, че измамниците търсят възможности за “повторно виктимизиране на тези, които вече са били ощетени и се опитват да намерят начини да възстановят загубите си.”
В предупреждението се посочи фалшив уебсайт, който твърди, че се управлява от Държавния департамент на САЩ, работещ за връщане на активите на клиентите на FTX, и иска данни за сметките им.
През ноември в интернет се появи “deep fake” видеоклип, в който основателят на FTX Сам Банкман-Фрийд твърди, че ще удвои компенсациите на клиентите. Целта беше жертвите да посетят злонамерен уебсайт, предлагащ раздаването на криптовалути в замяна на токени, изпратени на измамниците.
Ирина Дилкинска беше екстрадирана от България към САЩ на 20 март, тъй като на следващия ден трябваше да се яви пред американския съдия Сара Нетбърн.
OneCoin проекта е основан през 2014 г. от Ружа Игнатова и Карл Себастиан Грийнууд, като последният е изправен пред до 60 години затвор, след като през декември се призна за виновен по множество обвинения.
Екипът, който стои зад Harvest Keeper dApp, е обвинен в измама, като се твърди, че е откраднал около $1 милион от потребителите.
Крипто общността следи отблизо най-големия хак при децентрализираните финанси (DeFi) за 2023 г., заради който Euler Finance загуби $197 милиона.