Измамниците се опитват да се възползват от клиентите, като им предлагат потенциално връщане на активите им.
Фалиралата криптоборса FTX призна, че напоследък са се появили множество измами и мошеници от трети страни, които таргетират вече закъсалите ѝ клиенти.
На 3 февруари FTX издаде предупреждение до своите клиенти относно неотдавнашните опити за измами, включително искане на пари, такси, плащания или пароли за сметки.
„Наясно сме с активни измами и мошеници от трети страни, които се опитват да се възползват от клиентите на FTX“, предупреди компанията.
FTX добави, че нейните длъжници и агенти никога няма да искат от клиентите да плащат такси или да предоставят пароли за сметки във връзка с „връщането или потенциалното връщане на клиентски активи“ и насърчи потенциалните жертви да се свържат с официалния имейл адрес на длъжниците на FTX, за да потвърдят легитимността на съобщенията.
Длъжниците на FTX споделиха днес следното предупреждение за клиенти. Моля, имайте предвид, че клиентите, които искат да се свържат директно с длъжниците на FTX, трябва да го направят на адрес [email protected].
The FTX Debtors shared the following customer alert today. Please note that customers needing to contact the FTX debtors directly should so at [email protected]. pic.twitter.com/MbAj1Z89BD
— FTX (@FTX_Official) February 2, 2023
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: 2,000% скок предвиждат от Ark Invest
Отделът за финансова регулация на щата Орегон предупреди, че измамниците търсят възможности за „повторно виктимизиране на тези, които вече са били ощетени и се опитват да намерят начини да възстановят загубите си.“
В предупреждението се посочи фалшив уебсайт, който твърди, че се управлява от Държавния департамент на САЩ, работещ за връщане на активите на клиентите на FTX, и иска данни за сметките им.
През ноември в интернет се появи „deep fake“ видеоклип, в който основателят на FTX Сам Банкман-Фрийд твърди, че ще удвои компенсациите на клиентите. Целта беше жертвите да посетят злонамерен уебсайт, предлагащ раздаването на криптовалути в замяна на токени, изпратени на измамниците.
Аржентински адвокати подадоха жалби за измама срещу президента Хавиер Милей в наказателен съд в неделя заради промотирането на криптовалута в социалните мрежи, съобщи един от юристите пред Associated Press. В петък Милей публикува в X информация за $LIBRA – криптовалута, която според него има за цел да „стимулира икономическия растеж чрез финансиране на малки предприятия […]
Опасенията относно легитимността на LIBRA се засилиха, след като блокчейн анализатори свързаха токена с други спорни крипто проекти, включително меме монетата MELANIA.
Дан Морхед, основател и управляващ партньор на Pantera Capital, е разследван за евентуални нарушения на данъчните закони на САЩ, след като се е преместил в Пуерто Рико – територия, известна с данъчните си предимства.
ФБР увеличава усилията си за борба с бума на крипто измамите, известна като „pig butchering“, при която измамниците изграждат доверие у жертвите, преди да ги подмамят да направят фалшиви инвестиции.