От 2023 г. с нов закон Италия ще наложи данък върху капиталовите печалби от криптовалути, а данъкоплатците ще имат възможност да декларират стойността на активите си
Според информацията Италия ще започне да облага капиталовите печалби от криптовалути със ставка от 26% от 2023 г. нататък, а данъкът ще се прилага само за печалби, по-големи от €2,000.
Данъкоплатците също така ще имат възможност да декларират стойността на активите си от 1 януари 2023 г. Те ще плащат 14% данъчна ставка върху тези декларации.
До този момент криптоактивите попадаха в обхвата на данъчните закони за чуждестранна валута, които са значително по-ниски. Увеличаването на данъчното облагане със сигурност ще подразни около 2.3% от жителите в страната, притежаващи крипто, тъй като капиталови им печалби ще понесат удар.
Тази цифра далеч не е толкова висока, колкото в някои други европейски държави. Португалия, страна, в която криптовалутите са много популярни, също наскоро наложи данъчна ставка от 28% за криптовалутите. По-рано тази година Индия също въведе нови данъчни закони.
Като цяло процесът на регистрация на крипто компаниите в Италия е сравнително лек.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: ЕЦБ: Биткойн е на път към ирелевантност
Binance, Crypto.com и Coinbase получиха одобрение да оперират в Италия по-рано през годината. Nexo и Gemini също си осигуриха лицензи в страната, регистрирайки се като оператори на дигитални валути.
Ciao Italia! #Binance is now a fully regulated Virtual Asset Service Provider in Italy 🇮🇹#Binance has been granted a Virtual Asset Service Provider registration by ‘Organismo per gli agenti e mediatori’ (OAM), which supervises crypto operators in Italy.
— Binance (@binance) May 27, 2022
Въпреки че много борси са получили одобрение в Италия, съществуват въпроси относно процедурата за проверка на платформите за търговия. Това е особено важно след срива на FTX, който предизвика засилено желание за прилагане на контрол.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.
Япония се готви да промени своите крипто регламенти с ново предложение, което ще раздели дигиталните активи на две отделни категории – една за бизнес подкрепени токени и друга за децентрализирани криптовалути като Биткойн.