В разгара на стремежа на алианса БРИКС да се откаже от зависимостта си от щатския долар икономистът Питър Шиф направи забележителна прогноза за бъдещето на валутата.
Шиф изрази мнението си за съдбата на долара чрез X (бившия Twitter), като подчерта предстоящия спад, пред който е изправен.
Посланието на Шиф беше директно: „Щатският долар е на ръба на значителен спад.“ Той подчерта, че тези промени ще окажат значително влияние върху икономиката на САЩ, определяйки събитията като потенциална „катастрофа“ със значителни последици.
През 2023 г. икономическият съюз БРИКС значително разшири усилията си за намаляване на глобалната зависимост от щатския долар. Тази промяна е в съответствие с геополитическите обстоятелства, които очертават предизвикателно бъдеще за валутата.
Сред инициативите, насърчаващи дедоларизацията в рамките на алианса БРИКС, икономистът Питър Шиф предвижда „исторически крах“ за щатския долар. По-конкретно, Шиф използва платформата, за да изложи прогнозата си за бърз и силен спад, който според него ще се отрази значително на Федералния резерв, предизвиквайки рязко повишаване на инфлацията, лихвените проценти и безработицата.
Неотдавнашният доклад на CNN показва низходяща тенденция за щатския долар, отбелязвайки най-слабия месец през 2023 г. В доклада се посочва загуба от 3.7% спрямо шестте основни световни валути, което сигнализира за тревожно представяне на долара през тази година.
Решаващ елемент, допринасящ за тази промяна, са стратегическите планове на алианса БРИКС за насърчаване на местните валути в търговските разплащания. Едновременно с това се полагат усилия за създаване на алтернативна валута, която да ускори намаляването на глобалната доминация на щатския долар.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.