Израелските икономисти съобщават за значителен икономически спад, дължащ се на продължаващия конфликт с палестинските съпротивителни фракции.
“The Marker“, известен израелски бизнес всекидневник, изтъкна влизането на страната във войната, като отбеляза пълното спиране на търговията. Израелската икономика претърпя сериозен удар поради операцията “Наводнение Ал-Акса“, като само през първия ден на конфликта загубите възлизат на $3 милиарда. Някои икономисти твърдят, че тази ситуация надхвърля икономическото въздействие на войната с Хизбула от 2006 г.
В доклада на “The Marker” допълнително се подчертава наближаващият край на втората седмица от войната, характеризираща се с практически застой в израелската търговия. Много предприятия се борят да се задържат на повърхността, опасяват се какво ще им донесе бъдещето и не са сигурни в потенциалните компенсации.
Базираната в САЩ компания за анализ на икономическия риск Moody’s постави висок рейтинг А1 на Израел – обикновено привлекателен за инвеститорите – на изчакване предвид настоящата криза.
Fitch Ratings също зае негативна позиция по отношение на икономическия статус на Израел, като по-рано през седмицата постави кредитния им рейтинг в списък за наблюдение.
Fitch Ratings сподели загриженост в изявление, като отбеляза, че макар и да не е основният сценарий, една мащабна ескалация може да доведе до значителни допълнителни военни разходи, широко разпространени инфраструктурни щети, трайна промяна в доверието на потребителите и инвеститорите и съответно до значително влошаване на кредитните показатели на Израел.
Забележително е, че нито една от големите агенции за икономически рейтинг не е понижавала досега рейтинга на Израел в резултат на война или световна икономическа криза. Тези понижения биха могли да усложнят бъдещата търговия на Израел. Лихвените проценти достигнаха най-високата си стойност от конфликта с Ливан през 2006 г. насам.
Според доклад на Bloomberg шекелът се нарежда сред най-слабо представящите се валути в света този месец, въпреки прилагането на спешен пакет от мерки за стимулиране на икономиката на стойност $45 милиарда. В опит да предотврати по-нататъшно обезценяване спрямо долара, Банката на Израел се освободи от $30 милиарда ара в чуждестранни резерви само два дни след началото на конфликта на 9 октомври.
Този ескалиращ икономически спад засилва вече съществуващите уязвимости в икономиката.
В условията на оживен пазар общата тенденция на инвеститорите е да се насочват към добре познати акции. Привлекателността на популярността обаче не винаги означава стабилна инвестиция.
След неотдавнашното споразумение на стойност над $4 милиарда между Binance и американските власти конкурентите в сферата на обмена на криптовалути, а именно Coinbase и Bybit, се превърнаха в значителни печеливши.
Според изявленията на южноафриканския посланик Анил Сооклал в неотдавнашно интервю, има официални заявления от 20 нови държави, които искат да се присъединят към алианса БРИКС.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.