Израелските икономисти съобщават за значителен икономически спад, дължащ се на продължаващия конфликт с палестинските съпротивителни фракции.
„The Marker„, известен израелски бизнес всекидневник, изтъкна влизането на страната във войната, като отбеляза пълното спиране на търговията. Израелската икономика претърпя сериозен удар поради операцията „Наводнение Ал-Акса„, като само през първия ден на конфликта загубите възлизат на $3 милиарда. Някои икономисти твърдят, че тази ситуация надхвърля икономическото въздействие на войната с Хизбула от 2006 г.
В доклада на „The Marker“ допълнително се подчертава наближаващият край на втората седмица от войната, характеризираща се с практически застой в израелската търговия. Много предприятия се борят да се задържат на повърхността, опасяват се какво ще им донесе бъдещето и не са сигурни в потенциалните компенсации.
Базираната в САЩ компания за анализ на икономическия риск Moody’s постави висок рейтинг А1 на Израел – обикновено привлекателен за инвеститорите – на изчакване предвид настоящата криза.
Fitch Ratings също зае негативна позиция по отношение на икономическия статус на Израел, като по-рано през седмицата постави кредитния им рейтинг в списък за наблюдение.
Fitch Ratings сподели загриженост в изявление, като отбеляза, че макар и да не е основният сценарий, една мащабна ескалация може да доведе до значителни допълнителни военни разходи, широко разпространени инфраструктурни щети, трайна промяна в доверието на потребителите и инвеститорите и съответно до значително влошаване на кредитните показатели на Израел.
Забележително е, че нито една от големите агенции за икономически рейтинг не е понижавала досега рейтинга на Израел в резултат на война или световна икономическа криза. Тези понижения биха могли да усложнят бъдещата търговия на Израел. Лихвените проценти достигнаха най-високата си стойност от конфликта с Ливан през 2006 г. насам.
Според доклад на Bloomberg шекелът се нарежда сред най-слабо представящите се валути в света този месец, въпреки прилагането на спешен пакет от мерки за стимулиране на икономиката на стойност $45 милиарда. В опит да предотврати по-нататъшно обезценяване спрямо долара, Банката на Израел се освободи от $30 милиарда ара в чуждестранни резерви само два дни след началото на конфликта на 9 октомври.
Този ескалиращ икономически спад засилва вече съществуващите уязвимости в икономиката.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.