Джоузеф Джеймс О’Конър, 22-годишен гражданин на Обединеното кралство, участвал в хакът на Twitter през юли 2020 г., е арестуван от испанската национална полиция по искане на американските власти, съобщи Министерството на правосъдието на САЩ в сряда.
Преди това той бе обвинен за предполагаемата му роля в скандалния пробив в системата на социалната медия от американската прокуратура на Северния окръг на Калифорния.
Както бе съобщено, акаунтите в Twitter на Илон Мъск, Бил Гейтс, Ким Кардашиян, Джо Байдън, Джеф Безос и други видни личности бяха почти едновременно експлоатирани, за да популяризират фалшиво раздаване на безплатни биткойни.
След мащабния хак социалната медия беше принудена временно да деактивира някои от функциите си, като например възможността на проверените акаунти да изпращат нови туитове.
След като разгледа хака, Twitter установи, че няколко от служителите на компанията са измамени да предоставят достъп на хакери до вътрешните системи на уебсайта чрез социално инженерство.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Нов обрат след акцията на украинска PS4 ферма за криптовалути
Съвместно разследване, проведено от ФБР и Министерството на правосъдието, откри, че Греъм Иван Кларк от Флорида е отговорен за ръководството на хака. Кларк – който беше само на 17, когато пое контрол над профилите в Twitter на най-влиятелните хора на планетата, се съгласи на тригодишна присъда в затвора и три години пробация по-рано този март.
Гражданинът на Обединеното кралство – Мейсън Шепърд (19 г.) и роденият в Орландо – Нима Фазели (22 г.) също са изправени пред федерални обвинения, защото са помогнали на Кларк да извърши Биткойн измамата.
О’Конър, освен пробивът в системата на Twitter, хакна и някои профили в TikTok и Snapchat.
Твърди се също, че е тормозил непълнолетна жертва чрез киберпреследване.
Първоначално името на О’Конър се появи в статия на Krebs on Security, свързана с хака на Twitter, в която пише, че той също е участвал в множество SIM суап измами.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Tesla ще рестартира приемането на Биткойн плащания, казва Илон Мъск
Огромна платформа за киберпрестъпления, функционираща предимно чрез Telegram, бе разбита, което нанесе сериозен удар на мрежите за крипто измами в Азия.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.