Съдебните решения изискват от иранските власти да освободят част от иззетото преди това оборудване за добив на криптовалути поради енергийни съображения.
През последните две години иранските власти конфискуваха множество оборудване за крипто добив, позовавайки се на натоварването на енергийните мрежи през зимата. Сега съдът нареди освобождаването на иззетото преди това оборудване.
От 2021 г. насам иранската Организация за събиране и продажба на държавна собственост (OCSSOP) конфискува оборудване за добив – както разрешено, така и неразрешено, поради очертаващи се опасения за недостиг на енергия. Въпреки това властите промениха мнението си.
Абдолмаджид Ештехади, ръководител на иранското Министерство на икономиката и финансите смята, че наскоро освободеното оборудване за добив може да увеличи напрежението в енергийните мрежи на страната.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Този алткойн може да е сериозна възможност в момента, твърди анализатор
Той подкани Компанията за производство и пренос на електроенергия на Иран (TAVANIR) да предложи планове за използването на хардуера, за да се избегне ненужно натоварване на националната мрежова система.
Още през юни 2022 г. Иран трябваше да прекъсне електрозахранването на законните майнинг компании, тъй като потреблението на електроенергия в страната отбеляза рекордно високи стойности от 62,500 мегавата по време на пиковото потребление.
Енергийните проблеми на Иран стават очевидни, вземайки предвид неотдавнашните закони, налагащи глоба за незаконно използване на субсидирана енергия в криптодобива.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.