След като получи покана да се присъедини към икономическия алианс БРИКС, Иран демонстрира значителна икономическа мощ, като износът му за алианса вече надхвърля $9 милиарда.
Това развитие подчертава основанията за включването му в неотдавнашното разширяване на блока, който добави шест нови държави членки по време на годишната среща на върха миналия месец.
Според неотдавнашен доклад Иран успешно е изнесъл близо 37 милиона тона стоки за настоящия блок БРИКС, което се изразява в обща стойност от приблизително $25.1 милиарда. Забележително е, че този износ съставлява повече от 57 % от общия обем на търговията на Иран. Освен това търговията с десетте допълнителни държави от БРИКС вече официално надхвърли границата от $9 милиарда.
Геополитическите последици от това разширяване на БРИКС са широко наблюдавани в целия свят. Въпреки това значителното икономическо въздействие на растежа на този блок донякъде е пренебрегнато. Само за няколко кратки месеца от включването си в инициативата за разширяване Иран вече доказа своята значимост.
По-конкретно, като новопривлечен член на БРИКС, Иран вече е надхвърлил $9 милиарда в износа си към алианса. Забележително е, че по-голямата част от външната търговия на Иран се осъществява с първоначалните пет държави от БРИКС, което представлява над 57 % от общата му търговска дейност.
Забележителен аспект на това развитие е значителният обем на търгуваните непетролни стоки, възлизащ на 27.7 милиона тона. Това е значителен показател, като се има предвид, че износът на ирански петрол исторически е доминирал в дискусиите. Въпреки това споразуменията за търговия с продукти, различни от нефт, подчертават широкия потенциал за търговия с тези държави.
Китай и Обединените арабски емирства (ОАЕ) се очертават като основни търговски партньори на Иран, като покупките от Китай възлизат на $5.6 милиарда, а ОАЕ допринасят с още $2.3 милиарда. Тези две държави, заедно с Русия, Индия и Южна Африка, са петте най-големи дестинации за иранския износ.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.
И така „развиващите се държави“ ще се развиват, а развитото САЩНАТО пространство ще се свива, свива,… свива…
Ще гледат жадно през оградата на „санкциите“, която сами издигнаха с жажда. Ще обедняват, защото вече няма да има откъде да „усвояват“ и малко помалко ще потънат в мизерията, която заслужават!
Смърт на ционизма, свобода на Народа!