След като получи покана да се присъедини към икономическия алианс БРИКС, Иран демонстрира значителна икономическа мощ, като износът му за алианса вече надхвърля $9 милиарда.
Това развитие подчертава основанията за включването му в неотдавнашното разширяване на блока, който добави шест нови държави членки по време на годишната среща на върха миналия месец.
Според неотдавнашен доклад Иран успешно е изнесъл близо 37 милиона тона стоки за настоящия блок БРИКС, което се изразява в обща стойност от приблизително $25.1 милиарда. Забележително е, че този износ съставлява повече от 57 % от общия обем на търговията на Иран. Освен това търговията с десетте допълнителни държави от БРИКС вече официално надхвърли границата от $9 милиарда.
Геополитическите последици от това разширяване на БРИКС са широко наблюдавани в целия свят. Въпреки това значителното икономическо въздействие на растежа на този блок донякъде е пренебрегнато. Само за няколко кратки месеца от включването си в инициативата за разширяване Иран вече доказа своята значимост.
По-конкретно, като новопривлечен член на БРИКС, Иран вече е надхвърлил $9 милиарда в износа си към алианса. Забележително е, че по-голямата част от външната търговия на Иран се осъществява с първоначалните пет държави от БРИКС, което представлява над 57 % от общата му търговска дейност.
Забележителен аспект на това развитие е значителният обем на търгуваните непетролни стоки, възлизащ на 27.7 милиона тона. Това е значителен показател, като се има предвид, че износът на ирански петрол исторически е доминирал в дискусиите. Въпреки това споразуменията за търговия с продукти, различни от нефт, подчертават широкия потенциал за търговия с тези държави.
Китай и Обединените арабски емирства (ОАЕ) се очертават като основни търговски партньори на Иран, като покупките от Китай възлизат на $5.6 милиарда, а ОАЕ допринасят с още $2.3 милиарда. Тези две държави, заедно с Русия, Индия и Южна Африка, са петте най-големи дестинации за иранския износ.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
И така „развиващите се държави“ ще се развиват, а развитото САЩНАТО пространство ще се свива, свива,… свива…
Ще гледат жадно през оградата на „санкциите“, която сами издигнаха с жажда. Ще обедняват, защото вече няма да има откъде да „усвояват“ и малко помалко ще потънат в мизерията, която заслужават!
Смърт на ционизма, свобода на Народа!