Начало » Други » Инвеститорите на фондовият пазар не трябва да се плашат от нов дотком балон – ето защо

Инвеститорите на фондовият пазар не трябва да се плашат от нов дотком балон – ето защо

13.02.2024 11:00 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Инвеститорите на фондовият пазар не трябва да се плашат от нов дотком балон – ето защо

Сегашният ръст на технологичните акции изглежда непрестанен, а пазарите са развълнувани от изкуствения интелект.

Въпреки това някои анализатори предупреждават, че забележителните печалби, на които са свидетели някои акции, могат да означават надценяване и потенциален балон.

Възможно ли е този ентусиазъм да доведе до повторение на прословутия дотком крах от 2000 г.?

Преди две десетилетия появата на интернет разпали лудост на Уолстрийт, като изстреля технологичните акции до главозамайващи висоти, подхранвани от безграничния оптимизъм за трансформиращия потенциал на интернет. Този разказ може да се стори познат на днешните наблюдатели, които виждат, че подобен плам около изкуствения интелект ще оформи инвестиционния пейзаж през 2024 г., предизвиквайки опасения за потенциално продължение на дотком краха.

И все пак експертите предполагат, че тези опасения може да са преувеличени. Съществуват значителни разлики между настоящата технологична лудост и края на 90-те години на миналия век, особено по отношение на финансовото състояние на големите технологични компании през 2024 г. и по-широкия икономически контекст.

Ето защо историята може да не се повтори под формата на нов дотком крах:

  • Фундаментални разлики в рекламата: Много технологични ентусиасти твърдят, че вълнението около изкуствения интелект е оправдано, защото той представлява значителна промяна на парадигмата. Според Дан Айвс от Wedbush AI бележи най-значимата технологична тенденция от появата на интернет през 1995 г. насам, което показва, че става дума за трансформационна революция, а не за спекулативен балон.
  • Финансов пейзаж: Брайън Белски, главен инвестиционен стратег в BMO, посочва, че балоните обикновено възникват от прекомерни спекулации, често подхранвани от финансиране. За разлика от дотком ерата, когато IPO-тата бяха многобройни и спекулативната страст беше необуздана, днешните технологични гиганти като Nvidia, Meta и Microsoft могат да се похвалят със стабилни баланси и значителна рентабилност, което предполага по-стабилна основа за растеж.
  • Разпознаване на пазара: За разлика от безразборния ентусиазъм от тогавашната криза, днешният пазар демонстрира по-голям акцент върху ефективността и рентабилността. Куинси Кросби от LPL Financial Management отбелязва, че сега инвеститорите изискват осезаеми резултати, като награждават компании като Meta и Microsoft за изпълнение на обещанията им за растеж, а не за спекулативен потенциал.
  • Технически спад срещу срив на пазара: Макар че опасенията за потенциален спад в технологичния сектор продължават, важно е да се прави разлика между нормално отдръпване и катастрофален пазарен срив. Белски подчертава, че колебанията в цените на акциите не означават непременно предстоящ срив, а историческите данни показват, че по-широката устойчивост на пазара може да устои на колебанията в акциите на технологичните компании.
  • Уроци от историята: Макар че сравненията с дотком ерата са неизбежни, твърде силното разчитане на паралели от миналото крие риск да се пренебрегне уникалната динамика на настоящата пазарна среда. Както посочва Филип Д. Лоренц от CIBC Private Wealth, въпреки че може да се наблюдават спекулации, ексцесиите и ирационалното преуспяване, наблюдавани по време на технологичния балон през 2000 г., днес значително отсъстват.

По същество, въпреки че в днешния технологичен бум отеква ехото на дотком ерата, внимателният анализ разкрива съществени различия, които предполагат, че този път може да се получи различен резултат. Тъй като инвеститорите се ориентират в сложността на пазара, разбирането на тези нюанси може да осигури ценна информация за траекторията на технологичните акции и на икономиката като цяло.

Източник

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля оставката си

Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.

12.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Питър Шиф oтправи предупреждение за долара – коментар за дефицита на Биткойн

Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.

12.07.2025 20:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Доклад: Binance е подпомогнала създаването на токен свързан с Доналд Тръмп

Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.

12.07.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ обяви нови мита за над 30 страни

Съединените щати въведоха тази седмица широк набор от нови вносни мита, насочени към над 30 страни и икономически блокове, в рязко ескалиране на мерките си за търговска защита, според списък на WatcherGuru.

12.07.2025 16:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.