Инвеститорите на вече фалиралата криптоборса FTX са предприели правни действия срещу рисковите капиталисти и дружествата за дялово участие, които са подкрепяли криптоборсата.
Потребителите на FTX твърдят, че капиталови дружества, сред които Sequoia Capital, Thoma Bravo и Paradigm, невярно са рекламирали легитимността на фалиралото дружество.
Според информацията в молбата се посочва маркетингова кампания от 2021 г., организирана от дружествата за рисков капитал и акционерни дружества и се твърди, че действията на изброените компании са накарали инвеститорите да повярват в легитимността на FTX.
Трите дружества са част от тези, които инвестираха във фонда от Серия Б на FTX на стойност $900 милиона през юли 2021 г. – най-голямото набиране на средства в историята на криптовалутите.
След фалита на криптоборсата, Sequoia отписа стойността на инвестицията си в FTX на стойност $214 милиона. В изявлението си Sequoia сподели, че се занимава с поемане на рискове и че някои инвестиции носят печалби, а други водят до загуби.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Крипто зимата приключи, твърди макро стратег
Paradigm инвестира над $250 милиона, а Thoma Bravo – над $100 милиона. Така дружествата се нареждат сред топ инвеститорите в криптоборсата и според мнозина са използвали професионалната си репутация и медийната си дейност, за да представят FTX като надежден и легитимен бизнес.
Според колективният иск, рисковите компании са заявили, че са извършили надлежна проверка на операциите на FTX и са гарантирали, че платформите са сигурни, което е накарало инвеститорите да им поверят средствата си.
Инвеститорите обвиниха дружествата в нарушаване на различни щатски и федерални закони, включително за фалшива реклама, граждански заговор и подвеждане.
Други по-ранни искове бяха насочени срещу известни личности, които рекламираха криптоборсата, като се твърдеше, че са заблудили и примамили невежи инвеститори.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.