Инвестиционният стратег на Bank of America Майкъл Хартнет преразгледа стратегията си за търговия за втората половина на 2024 г.
Според информацията Хартнет препоръчва на инвеститорите да купуват спадове на облигации и да продават акции, след като Федералният резерв инициира първото си понижение на лихвените проценти.
Широко разпространено е очакването, че Фед ще започне да намалява лихвените проценти през втората половина на годината, като първото намаление най-вероятно ще се случи на заседанието на FOMC през септември, според индикациите на инструмента CME FedWatch.
Сегашните съвети на Хартнет представляват отклонение от предишната му позиция „всичко друго, но не и облигации“, която се основаваше на схващането, че изкуственият интелект все повече доминира на пазара на акции, като по този начин отклонява вниманието и капитала на инвеститорите от други класове активи.
Въпреки това, след като в петък сравнително „благоприятният“ априлски доклад за основните PCE показатели не успя да даде тласък на технологичните акции, Хартнет става все по-уверен относно възприемането на по-бичи поглед върху облигациите.
Ето трите основни причини, поради които според Хартнет през втората половина на 2024 г. инвеститорите трябва да пренасочат фокуса си към облигациите, а не към акциите:
Инвеститорите са силно инвестирани в парични средства, облигации с инвестиционен рейтинг, акции/технологии, а някои са заели лонг позиции в 2-годишни американски държавни ценни книжа, за да се възползват от съкращенията на Фед, но никой не е заел лонг позиции в 30-годишни облигации поради опасенията за динамиката на дълга и забавянето на икономиката. По-ниската дългосрочна доходност изглежда е очевидна „болезнена търговия“ през втората половина на годината.
Кредитите и акциите реагират положително на увеличаващите се шансове за „меко приземяване“, но шансовете за „твърдо приземяване“ са твърде ниски предвид стагнацията на реалните продажби на дребно, забавянето на глобалния подем на PMI и преминаването на пазара на труда от „недвусмислено силен“ към „нееднозначно силен“. 30-годишните държавни облигации са най-добрият цикличен хедж срещу твърдо приземяване.
Политика
Индексът на потребителските цени (CPI) в САЩ е на път да бъде между 3.75% и 4.5% до ноември, по време на президентските избори в САЩ. Макар че Фед иска да намали лихвите при първа възможност, инфлацията през 2024 г. не позволява на Фед да намали лихвите, като по този начин удължава политиката на строги пари. Освен това, що се отнася до фискалната политика, истинските разходи на правителството на САЩ през последните 12 месеца възлизат на $6.3 трилиона, но през четвъртата година от президентския цикъл в САЩ обикновено се наблюдават най-силните правителствени разходи. Инвеститорите признават, че фискалните стимули са „толкова добри, до колкото е възможно“, и в крайна сметка се очаква паричната политика да се облекчи, докато фискалната политика се затегне през следващите 12 месеца.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.
Ел Салвадор прави важна стъпка към превръщането си в регионален лидер в областта на изкуствения интелект.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.