Китайските блокчейн разходи, в сфери на инвестиционни и финансови сделки, са спаднали с над 40% през 2019 г., показва ново проучване на държавни източници.
През 2019 г. Китай общо имаше 245 сделки за инвестиции и финансиране, което е с близо 60% по-малко в сравнение с предходната година.
Според съвместно проучване на китайската държавна финансова информация и медийна компания Xinhua и платформата за финансови данни Rhino Data, общата сума, изразходвана за инвестиционни сделки в блокчейн, възлиза на 24,4 милиарда китайски юана ($3,6 милиарда). Официално публикувано от Xinhua Finance на 15-ти януари, проучването гласи, че тази цифра е спаднала с 40,8% през 2019 г. в сравнение с 2018 г.
Както стойността, така и броят на сделките значително са се увеличили след 2017 г., се отбелязва в доклада. Като такава, 2018 г. остава пикова по отношение на разходите за инвестиции в блокчейн за Китай досега, като над 600 сделки са се сключили през цялата година, докато 2017 г. са били само 168 сделки, сочат данните.
Като част от проучването Xinhua установи, че инвестициите в ранен етап, като кръгове за финансиране от серия А през 2019 г., представляват 43,3%, докато делът на стратегическите инвестиции и сливания и придобивания през втората половина на 2019 г. значително се увеличава. Освен това, 292 институции са участвали изцяло в тези инвестиции, като Пекин, Шънджън и Ханджоу привличат най-големите блокчейн проекти.
Тъй като Китай все повече увеличава своите знания в сферата на блокчейн, след като президентът на страната призова за ускорение на приемането на блокчейн в края на октомври 2019 г., фактът, че разходите за технологията в страната всъщност са спаднали през 2019 г., изглежда някак неочаквано.
В края на 2019 г. Xinhua цитира проучване на американската компания за пазарни проучвания IDC, което прогнозира, че разходите на страната за блокчейн технологията през 2023 г. ще надхвърлят 2 милиарда долара.
Наред с активното финансиране на блокчейн инициативи, китайското правителство постигна напредък и в развитието на поддържаната от правителството дигитална валута – цифровия юан. Както бе съобщено, Китайската народна банка проучва CBDC в продължение на пет години, преди да представи първия си реален пилот на валутата през декември 2019 г.
Chainlink обяви мащабно институционално партньорство с Westpac Institutional Bank и Imperium Markets като част от проекта Acacia – съвместна инициатива с участието на Резервната банка на Австралия и Центъра за изследване на сътрудничеството в областта на дигиталните финанси (DFCRC).
Binance продължава да усъвършенства своята екосистема през 2025 г., като основните актуализации обхващат подобрения на производителността, изброяване и премахване на токени и пускане на нови токени – всичко това засилва фокуса върху мащабируемостта и иновациите.
Ripple направи важна стъпка в разширяването на институционалната си инфраструктура за дигитални активи в Близкия изток, като си партнира с Ctrl Alt в подкрепа на първата подкрепяна от правителството инициатива за токенизация на недвижими имоти в Дубай.
Според компанията за ончейн анализ Nansen няколко блокчейна отчитат рязко повишаване на активността на потребителите, начело със Sonic, която регистрира впечатляващ 89% ръст на активните адреси през последните 7 дни.