Обемите на търсене на думата “blockchain” изскочиха в Китай, след като президентът Си Дзинпин заяви, че администрацията му ще се ангажира с блокчейн технологията.
В петък, 25-и октомври, по време на 18-ото колективно проучване на Политическото бюро на Централния комитет на КЗК, китайския президент Си Дзинпин подчерта важността на подривната технология и нейната роля в новите технологични иновации и индустриалната трансформация.
“Трябва да приемем блокчейн като важен пробив на независимите иновации на основните технологии. Да изясним основната посока, да увеличим инвестициите, да се съсредоточим върху редица основни технологии и да ускорим развитието на блокчейн технологиите и индустриалните иновации.”
Откакто китайското правителство обеща да постави нацията на челно място в блокчейн индустрията, обемите на търсене на ключови думи, свързани с технологията, претърпяха значителен скок.
Само вчера, думата “blockchain” е била търсена над 72,000 пъти в “Baidu” – еквивалент на Google в Китай. Това представлява близо 14 пъти увеличение от предходния ден.
Въпреки съобщението на “WeChat“, че никога няма да поддържа търговия с криптовалути, нито каквато и да е интеграция на класа активи, търсенията за “blockchain” на тази платформа също се увеличиха.
В приложението, тази ключова дума беше търсена 9,2 милиона пъти от китайски жители.
Същият модел се наблюдава при Baidu и WeChat, докато търсенията за “blockchain” продължиха да се увеличават за миналите няколко дни.
Вълнението, което Си Дзинпин създаде около “blockchain”, се отрази и в обемите на търсене на думата „Bitcoin“. Всъщност тази ключова дума е била търсена около 50,000 пъти в Baidu и 1,3 милион пъти в WeChat на 25-и октомври.
Внезапният скок в търсенето на “блокчейн” изглежда оказва пряко влияние върху пазара на криптовалути. В петък над 38 милиарда долара бяха вложени в индустрията, докато общата пазарна капитализация нарасна от 194 милиарда, на 232 милиарда долара.
Според изпълнителния директор на Binance, Чанпен Джао, силната подкрепа за развитието на блокчейн в Китай може да бъде катализаторът за следващия подем. Джао каза следното:
Миналото не предсказва бъдещето. Корелацията не доказва причинно-следствената връзка. Просто посочваме няколко потенциално слабо свързани събития. През октомври 2013 г., китайският CCTV за първи път представи Биткойн , когато цената му удари ATH (връх за всички времена) за тогава. 2 месеца по-късно, през декември на $ 1,000. (Няколко месеца след това, продадох къщата си и влязох all-in в $ BTC на $ 600. И 2 месеца след това, цената на $ BTC достигна $ 200 и остана там около 2 години.)
През януари 2016 г., председателя на Централната банка на Китай, съобщи че Блокчейн е важен:
Биткойн компаниите в Китай, изведнъж всички станаха блокчейн компании. И за щастие (за мен) цената започна да се възстановява и доведе до #altszn (алткойн сезон) през 2017 г., както и $ BTC ATH отново на $ 20,000 през декември. […] президентът Си Дзинпин, заяви категорична подкрепа (и необходимост) за развитие на блокчейн от Китай. Не правя прогнози, сами си направете изводите.
Биткойн продължава да привлича вниманието, след като премина границата от $111,000, а някои анализатори вече прогнозират още по-значителни възходи до края на тримесечието.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Историческият скок на Биткойн над $111,000 тази седмица поднови спекулациите за това докъде може да стигне ралито – някои анализатори вече прогнозират $200,000 до края на 2025 г.
Solana пусна нова децентрализирана платформа за идентификация, създадена да направи доверието и спазването на правилата безпроблемни в дигиталната икономика.