Infura, доставчик на услуги за блокчейн инфраструктура, собственост на Consensys, ще представи децентрализирана версия на своята платформа до края на 2023 г.
Този децентрализиран модел ще бъде управляван от множество субекти, което ще засили устойчивостта му срещу потенциални прекъсвания.
Преходът към децентрализация ще бъде осъществен на няколко етапа, както е посочено от компанията. Конкретната рамка за управление на децентрализираната Infura – дали ще бъде DAO („децентрализирана автономна организация“) или фондация – все още не е финализирана.
Понастоящем Infura е една от най-широко използваните платформи за инфраструктура като услуга в блокчейн сферата. Тя предоставя на децентрализирани приложения и Web3 портфейли като MetaMask бърз достъп до редица блокчейн вериги.
Основната цел на тази инициатива е да се поддържа безпроблемен, високопроизводителен достъп до блокчейн API, като същевременно се намалява уязвимостта, свързана с единична точка на отказ. Компанията вече е стартирала програма за ранен достъп.
Въвеждането на децентрализирана Infura ще започне с първоначална „федеративна фаза„, която се очаква да бъде въведена до края на 2023 г. Тази фаза ще включва избрана група от партньори за стартиране и ще бъде последвана от други етапи, целящи постепенното усъвършенстване на архитектурата.
Том Хей, продуктов ръководител на децентрализираната инфраструктура в Infura, поясни:
Искаме да стартираме нещо по-късно тази година и това ще бъде федеративна фаза. Tя ще продължи поне 6 месеца и ще даде на мрежата представа как да изгради устойчив модел, преди да въведе по-нататъшна децентрализация.
Управлението на децентрализираната версия на Infura потенциално би могло да се контролира от децентрализирана автономна организация (DAO) или фондация. Окончателното решение по този въпрос обаче все още предстои да бъде взето от екипа.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.