Годишната инфлация на потребителските цени в Турция се повиши рязко и достигна 61.53% през септември 2023 г., като на месечна база се увеличи с 4.75%.
В доклад на агенция Bloomberg се твърди, че инфлацията в Турция е отбелязала най-значителното си ускорение през тази година, което се дължи главно на повишените разходи за енергия и значителното повишаване на лихвените проценти.
Това е забележително повишение спрямо августовската стойност от 58.9%. Освен това индексът на цените на производител на вътрешния пазар отбеляза повишение с 3.40% през септември в сравнение с предходния месец. Според анкета на Reuters, проведена по-рано, се очакваше инфлацията да достигне 61.7%.
През предходната година Турция стана свидетел на зашеметяващ 85% скок на инфлацията след историческия срив на валутата в края на 2021 г., който беше свързан с агресивен цикъл на намаляване на лихвените проценти. След встъпването си в длъжност през май обаче президентът Тайип Ердоган създаде нов икономически екип и приложи подход на решително затягане на паричната политика.
Прогнозите както на анализаторите, така и на правителството сочат, че до края на 2023 г. турската инфлация се очаква да достигне 70%. Освен това тази стойност може да нарасне до 75% около май 2024 г., преди да се появят признаци на стабилизиране. Следователно възможността за намаляване на лихвените проценти изглежда малка.
Миналия месец централната банка повиши основния лихвен процент с 500 базисни точки до 30%, с което отбеляза четвъртия пореден месец на затягане на паричната политика в страната. Забележително е, че политиката на президента Ердоган изглежда дава резултати, тъй като месечното нарастване на цените се забави, спадайки от 9.1% през август и 9.5% през юли до 4.8% през септември.
В неотдавнашно интервю главният изпълнителен директор на Riot Platforms изрази интерес към проучване на партньорства в областта на изкуствения интелект, ако възникнe подходяща възможност.
Неотдавнашен доклад разкри, че употребата на криптовалути в световен мащаб се приближава до 7.51% от населението, като прогнозите са, че до 2025 г. този дял може да надхвърли 8%.
Главният юридически директор (CLO) на Robinhood, е посочен като потенциален председател на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC), ако Доналд Тръмп се върне на президентския пост.
В очакване на документалния филм “Money Electric: The Bitcoin Mystery” рисковият капиталист Антъни Помплиано сподели мнението си за възможността да се разкрие самоличността на Сатоши Накамото.