Годишната инфлация на потребителските цени в Турция се повиши рязко и достигна 61.53% през септември 2023 г., като на месечна база се увеличи с 4.75%.
В доклад на агенция Bloomberg се твърди, че инфлацията в Турция е отбелязала най-значителното си ускорение през тази година, което се дължи главно на повишените разходи за енергия и значителното повишаване на лихвените проценти.
Това е забележително повишение спрямо августовската стойност от 58.9%. Освен това индексът на цените на производител на вътрешния пазар отбеляза повишение с 3.40% през септември в сравнение с предходния месец. Според анкета на Reuters, проведена по-рано, се очакваше инфлацията да достигне 61.7%.
През предходната година Турция стана свидетел на зашеметяващ 85% скок на инфлацията след историческия срив на валутата в края на 2021 г., който беше свързан с агресивен цикъл на намаляване на лихвените проценти. След встъпването си в длъжност през май обаче президентът Тайип Ердоган създаде нов икономически екип и приложи подход на решително затягане на паричната политика.
Прогнозите както на анализаторите, така и на правителството сочат, че до края на 2023 г. турската инфлация се очаква да достигне 70%. Освен това тази стойност може да нарасне до 75% около май 2024 г., преди да се появят признаци на стабилизиране. Следователно възможността за намаляване на лихвените проценти изглежда малка.
Миналия месец централната банка повиши основния лихвен процент с 500 базисни точки до 30%, с което отбеляза четвъртия пореден месец на затягане на паричната политика в страната. Забележително е, че политиката на президента Ердоган изглежда дава резултати, тъй като месечното нарастване на цените се забави, спадайки от 9.1% през август и 9.5% през юли до 4.8% през септември.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.