Представителите на Федералния резерв предприеха по-предпазлива позиция по отношение на потенциалното намаляване на лихвените проценти през тази година след три последователни доклада за по-висока от очакваната инфлация.
В сряда, когато приключва последната им политическа среща, се очерта основният въпрос: Ще запазят ли нагласите за намаляване на лихвите през 2024 г.?
Пазарните нагласи се промениха значително от началото на годината, като сега трейдърите от Уолстрийт очакват само едно намаление на лихвените проценти през 2024 г. в сравнение с първоначалните очаквания за до шест намаления. Това понижение отразява все по-ясното признаване на устойчивия характер на повишената инфлация, която през първото тримесечие на тази година нарасна до 4.4% на годишна база, надхвърляйки значително целта на Фед от 2%.
Въпреки че по-рано политиците предвиждаха три намаления на лихвените проценти през тази година, сега икономистите предполагат, че Фед може да извърши само две намаления, а може би и никакво. Тази промяна е породена от стабилното състояние на икономиката и по-силните от очакваното условия на пазара на труда. При положение че безработицата се задържа под 4% повече от две години и потребителските разходи поддържат стабилен темп, председателят на Фед Джером Пауъл подчерта, че няма да се прибързва с понижаването на основния лихвен процент.
Последните изказвания на Пауъл подчертаха предпазливия подход на Фед, посочвайки, че запазването на високата инфлация е намалило доверието към бързото връщане на целевите нива. Макар че Пауъл намекна за възможността за запазване на настоящите лихвени проценти, ако инфлацията се задържи, той се отказа от предложения за предстоящи повишения на лихвените проценти.
По време на предстоящата пресконференция след заседанието на Фед се очаква Пауъл да потвърди тази предпазлива позиция, като подчертае ангажимента на централната банка да следи инфлационните тенденции. Възможно е обаче той да предостави и допълнителни сведения за бъдещата насока на политиката на Фед, опирайки се на предишното си указание, че настоящото равнище на лихвените проценти вероятно е достигнало своя връх. В крайна сметка отговорът на Фед ще зависи от развитието на икономическия пейзаж и инфлационния натиск през следващите месеци.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.