Представителите на Федералния резерв предприеха по-предпазлива позиция по отношение на потенциалното намаляване на лихвените проценти през тази година след три последователни доклада за по-висока от очакваната инфлация.
В сряда, когато приключва последната им политическа среща, се очерта основният въпрос: Ще запазят ли нагласите за намаляване на лихвите през 2024 г.?
Пазарните нагласи се промениха значително от началото на годината, като сега трейдърите от Уолстрийт очакват само едно намаление на лихвените проценти през 2024 г. в сравнение с първоначалните очаквания за до шест намаления. Това понижение отразява все по-ясното признаване на устойчивия характер на повишената инфлация, която през първото тримесечие на тази година нарасна до 4.4% на годишна база, надхвърляйки значително целта на Фед от 2%.
Въпреки че по-рано политиците предвиждаха три намаления на лихвените проценти през тази година, сега икономистите предполагат, че Фед може да извърши само две намаления, а може би и никакво. Тази промяна е породена от стабилното състояние на икономиката и по-силните от очакваното условия на пазара на труда. При положение че безработицата се задържа под 4% повече от две години и потребителските разходи поддържат стабилен темп, председателят на Фед Джером Пауъл подчерта, че няма да се прибързва с понижаването на основния лихвен процент.
Последните изказвания на Пауъл подчертаха предпазливия подход на Фед, посочвайки, че запазването на високата инфлация е намалило доверието към бързото връщане на целевите нива. Макар че Пауъл намекна за възможността за запазване на настоящите лихвени проценти, ако инфлацията се задържи, той се отказа от предложения за предстоящи повишения на лихвените проценти.
По време на предстоящата пресконференция след заседанието на Фед се очаква Пауъл да потвърди тази предпазлива позиция, като подчертае ангажимента на централната банка да следи инфлационните тенденции. Възможно е обаче той да предостави и допълнителни сведения за бъдещата насока на политиката на Фед, опирайки се на предишното си указание, че настоящото равнище на лихвените проценти вероятно е достигнало своя връх. В крайна сметка отговорът на Фед ще зависи от развитието на икономическия пейзаж и инфлационния натиск през следващите месеци.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.