Инфлацията в САЩ, измерена чрез промяната в индекса на потребителските цени (ИПЦ), нарасна до 3.7% на годишна база през август спрямо 3,2% през юли, съобщи в сряда Бюрото за трудова статистика на САЩ (BLS).
Този показател надхвърли пазарните очаквания от 3.6%. Като първоначална реакция на новината щатският долар поскъпна.
От средата на юли насам щатският долар (USD) се представя по-добре от конкурентите си, тъй като публикуваните макроикономически данни подчертават сравнително оптимистичните резултати на американската икономика и затегнатите условия на пазара на труда.
В последната си публична изява на симпозиума в Джаксън Хоул на 25 август председателят на Федералния резерв (ФЕД) Джером Пауъл потвърди, че ФЕД е готов да повиши допълнително основния лихвен процент, ако това е необходимо.
„Инфлацията остава твърде висока, процесът на понижаване на инфлацията все още има да извърви дълъг път, дори и при по-благоприятните последни показания“, заяви Пауъл.
Данните за индекса на потребителските цени в САЩ могат да променят начина, по който пазарите оценяват перспективите за лихвените проценти на Фед, и да окажат значително влияние върху оценката на щатския долар.
От Barclays очакват Фед да повиши основния си лихвен процент още веднъж през тази година – с четвърт процентен пункт, след като за 16 месеца го повиши с 5.25 пункта. Това е най-агресивната му кампания за борба с инфлацията от четири десетилетия насам.
Някои икономисти очакват ФЕД да запази лихвените проценти стабилни на заседанието следващата седмица, но да ги повиши отново през ноември.
Въпреки че увеличението на заплатите напоследък започна да изпреварва инфлацията, много американци казват, че не усещат ползите от това.
Някога толкова популярният NFT пазар за кредитиране е изправен пред рязък спад, като активността му се е сринала с почти 97% от началото на 2024 г.
Брайън Куинтенц, избран от Доналд Тръмп за председател на Комисията за търговия с фючърси на суровини (CFTC), разкри мрежа от връзки, свързани с криптовалути, и активи на стойност милиони, което повдигна въпроси преди потвърждаването му от Сената.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.
Милиардерът инвеститор Чамат Палихапитияалармира за нов закон, който според него може да ускори финансовия упадък на Америка.