Джим Креймър от CNBC твърди, че повишаването на цените на суровия петрол може да предизвика лавинообразен инфлационен натиск върху цялата икономика на САЩ.
В новия епизод на „Mad Money“ Креймър заяви, че председателят на Федералния резерв Джером Пауъл може да вземе решение да повиши лихвените проценти отново тази седмица, което ще окаже натиск върху рисковите активи.
Очаква се този четвъртък Фед да направи изявление за спиране на повишаването на лихвения процент по федералните фондове на 5.50%, но според Креймър е по-вероятно ново повишение, особено като се има предвид цената на петрола, която от юни насам се е повишила от $69 до над $90.
Според Креймър Пауъл е много по-загрижен за спирането на инфлацията, отколкото за запазването на печалбите, работните места или корпоративните баланси, или за потребителските разходи в този смисъл. Водещият добави, че председателят на Фед трябва да плува срещу течението и да говори за това дали инфлацията все още има тенденция към понижаване. Той вярва, че това е аргумент, който става все по-труден за изтъкване, тъй като петролът става все по-скъп.
Водещият заяви:
Цената на суровия петрол се промъкна до $90 – и между другото изглежда, че се насочва към $100 – където небесно високите разходи за гориво могат да се впишат в цялата система. Не знам дали това е достатъчно, за да се променят действията на Фед, но явно е достатъчно, за да се променят думите на Джей Пауъл.
То му дава повече основания да продължи да бъде „ястребово настроен“ в изявлението си и в последвалата сесия за въпроси и отговори.
Креймър смята още, че тази седмица може да има „сътресения“ на пазарите, ако Фед обяви изненадващо повишение. Според него изводът е, че когато след по-малко от седмица предстои среща на Фед, а никой не изглежда притеснен от нея, може би хората биха искали да се подготвят за „малко турбуленция„.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.