Според президента на Фед в Атланта Рафаел Бостик инфлацията в САЩ "изглежда се свива", което може да позволи на Федералния резерв (Фед) да намали лихвените проценти по-късно тази година.
Бостик отбеляза, че опасенията за спиране на инфлацията на високи нива намаляват, тъй като последните данни показват напредък. По-конкретно, процентът на стоките и услугите, чийто годишен темп на нарастване е над 5%, е спаднал под 20%, връщайки се към нивата отпреди пандемията и отразявайки тенденциите, наблюдавани при бързото намаляване на инфлацията през миналата година.
Въпреки тези подобрения инфлацията остава „повишена„, като през април ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE) нарасна с 2.7% на годишна база при целеви показател на Фед от 2%. Предстоящите данни за PCE инфлацията за май, очаквани в петък, ще дадат допълнителна информация.
Бостик очаква, че условията вероятно ще дадат основание за намаляване на лихвения процент по федералните фондове през четвъртото тримесечие на тази година.
Той подчерта, че е важно да се прояви търпение при първоначалното намаление, за да се гарантира, че то ще се осъществи след ясното връщане към целевото равнище от 2% на инфлацията, което потенциално може да постави началото на поредица от понижения.
Докато инвеститорите предвиждат намаляване на лихвените проценти от септември с две намаления с четвърт процентен пункт до края на годината, Бостик и много от политиците на Фед понастоящем предвиждат само едно намаление.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).