Индонезия въведе Национална работна група за транзакции в местна валута - стратегическа инициатива, чиято цел е да намали зависимостта на страната от щатския долар в международните сделки и да насърчи използването на националната валута.
Тази работна група е резултат от съвместна работа, в която участват значими структури, включително централната банка, съответните министерства, Органът за финансови услуги (OJK) и Корпорацията за застраховане на депозитите (LPS).
Пери Варджийо, управител на Bank Indonesia, подчерта, че работната група ще подобри координацията между правителствените органи в процеса на изработване на политики и ще насърчи по-широкото използване на местните валути в двустранните транзакции между Индонезия и нейните партньорски държави.
Официалният меморандум за разбирателство за създаване на работната група беше подписан по време на срещата на върха на АСЕАН в Джакарта и беше засвидетелстван от президента Джоко Уидодо.
По-рано тази година, на срещата на върха на АСЕАН в Лабуан Бахо, Източна Нуса Тенгара, регионалните лидери постигнаха споразумение да използват съответните си валути при регионални транзакции, като по този начин подкрепят икономическата интеграция в рамките на блока.
Миналия месец Bank Indonesia подписа споразумение с Bank Negara Malaysia и Bank of Thailand с цел да насърчи използването на местни валути при транзакциите между тези държави.
Очаква се създаването на тази работна група да доведе до няколко положителни резултата, включително засилване на стабилността на обменния курс на рупията, насърчаване на разширяването на износа, вноса и инвестиционните дейности и ускоряване на въвеждането на трансгранични QR кодове за улесняване на интегрирана дигитална платежна система, което ще премахне необходимостта от обмен на валута.
Индонезия също така е сключила споразумения за транзакции в местна валута с Япония и Китай и активно търси подобни споразумения със Сингапур и Южна Корея.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.
Милиардерът инвеститор Чамат Палихапитияалармира за нов закон, който според него може да ускори финансовия упадък на Америка.
Тайланд се готви да интегрира дигиталните активи в туристическата и финансовата си инфраструктура, като започне с пилотна програма, която ще позволи на посетителите да плащат с криптовалути чрез платформи, свързани с карти.
Пробивът на квантовото подразделение на Google променя представата за бъдещето на киберсигурността и може да направи криптографските основи на Биткойн по-уязвими, отколкото се смяташе досега.