Индонезия въведе Национална работна група за транзакции в местна валута - стратегическа инициатива, чиято цел е да намали зависимостта на страната от щатския долар в международните сделки и да насърчи използването на националната валута.
Тази работна група е резултат от съвместна работа, в която участват значими структури, включително централната банка, съответните министерства, Органът за финансови услуги (OJK) и Корпорацията за застраховане на депозитите (LPS).
Пери Варджийо, управител на Bank Indonesia, подчерта, че работната група ще подобри координацията между правителствените органи в процеса на изработване на политики и ще насърчи по-широкото използване на местните валути в двустранните транзакции между Индонезия и нейните партньорски държави.
Официалният меморандум за разбирателство за създаване на работната група беше подписан по време на срещата на върха на АСЕАН в Джакарта и беше засвидетелстван от президента Джоко Уидодо.
По-рано тази година, на срещата на върха на АСЕАН в Лабуан Бахо, Източна Нуса Тенгара, регионалните лидери постигнаха споразумение да използват съответните си валути при регионални транзакции, като по този начин подкрепят икономическата интеграция в рамките на блока.
Миналия месец Bank Indonesia подписа споразумение с Bank Negara Malaysia и Bank of Thailand с цел да насърчи използването на местни валути при транзакциите между тези държави.
Очаква се създаването на тази работна група да доведе до няколко положителни резултата, включително засилване на стабилността на обменния курс на рупията, насърчаване на разширяването на износа, вноса и инвестиционните дейности и ускоряване на въвеждането на трансгранични QR кодове за улесняване на интегрирана дигитална платежна система, което ще премахне необходимостта от обмен на валута.
Индонезия също така е сключила споразумения за транзакции в местна валута с Япония и Китай и активно търси подобни споразумения със Сингапур и Южна Корея.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.