Нежеланието на индийското правителство да разреши на контролираните от държавата рафинерии да използват китайска валута за закупуване на руски петрол е довело до забавяне на плащанията за поне седем доставки, съобщават вътрешни лица.
Този спор все още не е прекъснал доставките на петрол, тъй като руски компании като „Rosneft“ продължават да доставят на контролираните от държавата индийски рафинерии. Индия се превърна в най-големия вносител на руски морски петрол през тази година, възползвайки се от намалените цени, дължащи се на това, че някои западни държави спряха вноса заради конфликта в Украйна.
Въпреки това рафинериите често се сблъскват с трудности при уреждането на сделките с петрол с Москва поради наложената от САЩ и ЕС горна граница на цените от $60 за барел, което налага използването на алтернативни валути като емиратски дирхами за доставките, надвишаващи горната граница. Въпреки че през юли индийските рафинерии започнаха да използват юани, за да плащат за част от руския петрол, неудобството на правителството от този подход е ясно.
Индийското правителство не е забранило изрично използването на юани, но не насърчава и не улеснява подобни транзакции. Въпреки че плащанията за поне седем доставки са в процес на изпълнение, не е ясно дали правителството директно е инструктирало рафинериите да спрат да използват юани.
Търговците са били отворени за сделки в дирхами, но руските продавачи настояват за юани. Индийската петролна корпорация, водещата рафинерия, и преди е използвала юани и други валути, за да плаща за руски петрол. Други държавни рафинерии, като Bharat Petroleum и Hindustan Petroleum, които досега не са използвали юани, са призовани от руските доставчици да извършват плащания в китайска валута.
Разплащанията в юани увеличават разходите, тъй като рупиите трябва първо да се конвертират в хонконгски долари и след това в юани. Този процес добавя допълнителни 2-3 % към разходите в сравнение с разплащането в дирхами. Държавните рафинерии биха предпочели да използват рупии, но Русия се колебае поради изкривения търговски баланс.
Използването на юани се разглежда от някои в Индия като облагодетелстване на Китай, особено след граничния конфликт през 2020 г., който доведе до жертви и от двете страни.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
Нали искахте да сте в Брикс мама ви индийска чалмосани талибани сега ще плащате в мани и рубли за петрола да ви дойде акъла