Индия е изправена пред натиска на руските доставчици на петрол да плаща за вноса на суров петрол в китайски юани на фона на нарастващото напрежение с Пекин.
Индийското правителство, ръководено от министър-председателя Нарендра Моди, обаче не е склонно да се съгласи с това искане. Приблизително 70% от индийските рафинерии са държавна собственост, което означава, че те трябва да се придържат към инструкциите за плащане от Министерството на финансите.
Въпреки че в миналото Indian Oil Corp., най-голямата държавна рафинерия, е извършвала плащания в юани за руски суров петрол, оттогава правителството е ограничило тази практика. Частните рафинерии все още могат да използват юани за плащания, но степента на това не е ясна.
Русия разполага с излишък от индийски рупии, които трудно използва. Едновременно с това търсенето на юани рязко нарасна поради нарастващото значение на Китай като търговски партньор. Руските предприятия все по-често използват юани, които дори изместват долара като най-търгуваната валута в Русия.
Индийските рафинерии обикновено плащат за руския петрол в дирхами на ОАЕ, щатски долари и понякога в рупии, ако цените на петрола надхвърлят $60 за барел, както е наложено от САЩ и съюзниците върху руския петрол. Сега обаче руските доставчици настояват юанът да стане основна валута за сделките с петрол.
Споровете относно избора на валута доведоха до забавяне на плащанията за няколко петролни товара. Съпротивата на Индия срещу използването на юана подчертава предизвикателството да се балансират отношенията с Русия, която е жизненоважен икономически съюзник, и с Китай, който е геополитически съперник. Русия е основният доставчик на суров петрол за Индия, като на нея се падат почти половината от покупките.
Обтегнатите отношения между Индия и Китай, особено поради гранични спорове, допълнително усложняват тази ситуация. Популяризирането на юана пред рупията може да попречи на усилията на Индия да интернационализира валутата си и потенциално да доведе до политически отзвук за правителството на Моди. Индия беше единствената страна от БРИКС, която се противопостави на общата валута, опасявайки се, че тя ще облагодетелства юана.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
Полека се придвижваме към икономическа война ….