Съдът в Хонконг издаде заповед за ликвидация на China Evergrande, основен играч в сектора на недвижимите имоти, което предизвика широкообхватни смущения на световните финансови пазари и намали доверието на инвеститорите.
Ликвидацията, произтичаща от 19-месечния неуспех да се постигне споразумение за преструктуриране на дълга, бележи края на най-задлъжнелия строителен предприемач в света.
Evergrande, някога водещ строителен предприемач на жилища в Китай, подаде молба за обявяване в несъстоятелност в Съединените щати през 2023 г. поради невъзможността да посрещне огромните си дългове, предизвиквайки криза в сектора на недвижимите имоти, която продължава да оказва влияние върху китайската икономика.
Общите задължения на компанията възлизат на около $333 милиарда по време на обявяването ѝ в несъстоятелност в САЩ през 2021 г.
Последиците от ликвидацията на Evergrande се простират отвъд сектора на недвижимите имоти, като засягат световните финансови пазари и потенциално променят пейзажа на криптовалутите в Китай.
Предишни решения на Evergrande за преструктуриране на дълга оказаха значително въздействие върху цените на Биткойн (BTC), допринасяйки за продължителни спадове в настроенията на инвеститорите.
Продължаващата ликвидация може допълнително да ограничи апетита на инвеститорите към рискови активи, което потенциално може да доведе до това цените на Биткойн да се движат в диапазон.
Въпреки това, в условията на финансови сътресения, инвеститорите може да потърсят убежище в криптовалутите като алтернативен клас активи, особено ако фондовите пазари са изправени пред спад.
Докладите сочат към нарастваща тенденция китайските инвеститори да придобиват криптовалути по неофициални канали, въпреки забраната на правителството за крипто дейности от 2021 г. насам. Нелегалната търговия често включва използването на банкови карти, издадени от малки селски банки.
Въпреки регулаторната позиция на Китай, инвеститорите от континенталната част на страната все още могат да участват в търговията с токени чрез платформи като OKX и Binance или да използват други извънборсови методи.
Някои инвеститори също така откриват чуждестранни банкови сметки, за да улеснят покупките на криптовалути. След като Хонконг одобри дигиталните активи през предходната година, китайските граждани все по-често прехвърлят средства в сметки за криптовалути в региона, използвайки годишната си квота за покупки в чужбина от $50,000.
Тази динамика илюстрира развиващата се роля на криптовалутите като потенциално сигурно убежище по време на икономическа несигурност.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.