През последните 15 години, почти навсякъде преобладаваше мнението, че глобализацията е в упадък. Основен аргумент в подкрепа на това е, че делът на световното производство, представен от търговията, е достигнал своя връх през 2008 г., което съвпада със световната финансова криза, и оттогава не се е възстановил.
Икономистите Шарат Ганапати от университета в Джорджтаун и Уан Фунг Уонг от университета в Орегон обаче въведоха нов показател, който оспорва този разказ. Според техния анализ сега повече стоки пътуват на по-дълги разстояния, отколкото когато и да било преди, което предполага различна перспектива за траекторията на глобализацията.
Традиционният измерител на търговията се основава на доларовата стойност на износа и вноса спрямо световния брутен вътрешен продукт (БВП). Това съотношение нараства от 38% през 1990 г. до 61% през 2008 г., което показва период на значителен ръст на международната търговия.
Докато икономистите обикновено оценяват търговията, използвайки нейната парична стойност, специалистите в областта на транспорта предпочитат “тон-километъра“: общото разстояние, изминато от товара, умножено по общото му тегло. Този показател отчита движението на стоките на различни разстояния и с различно тегло, като дава цялостна представа за търговската дейност.
В неотдавнашна статия Ганапати и Уонг установяват, че докато съотношението на търговията към БВП е достигнало своя връх през 2008 г., тонкилометрите на търговията са се увеличили с 49% – от 55 трилиона през 2008 г. до 82 трилиона през 2019 г. Този ръст изпреварва ръста на глобалния БВП, коригиран спрямо инфлацията, с 18% през същия период.
Тези данни показват, че въпреки спада в паричната стойност на търговията, действителният обем на стоките, пренасяни на по-големи разстояния, е нараснал рязко.
Този очевиден парадокс може да се обясни с намаляването на разходите за тон на превозваните стоки. Това може да се дължи на намаляването на цените на тон стоки или на преминаването към търговия с по-евтини стоки като суровини.
В обобщение, новият показател оспорва схващането за намаляваща глобализация, като показва значително нарастване на обема на стоките, които се транспортират на по-големи разстояния. Това показва, че светът продължава да е силно зависим от глобалната търговия, което е свързано с потенциални уязвимости във веригите за доставки.
В условията на оживен пазар общата тенденция на инвеститорите е да се насочват към добре познати акции. Привлекателността на популярността обаче не винаги означава стабилна инвестиция.
След неотдавнашното споразумение на стойност над $4 милиарда между Binance и американските власти конкурентите в сферата на обмена на криптовалути, а именно Coinbase и Bybit, се превърнаха в значителни печеливши.
Според изявленията на южноафриканския посланик Анил Сооклал в неотдавнашно интервю, има официални заявления от 20 нови държави, които искат да се присъединят към алианса БРИКС.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.