Начало » Други » Има ли забавяне на глобализацията?

Има ли забавяне на глобализацията?

08.11.2023 22:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Има ли забавяне на глобализацията?

През последните 15 години, почти навсякъде преобладаваше мнението, че глобализацията е в упадък. Основен аргумент в подкрепа на това е, че делът на световното производство, представен от търговията, е достигнал своя връх през 2008 г., което съвпада със световната финансова криза, и оттогава не се е възстановил.

Икономистите Шарат Ганапати от университета в Джорджтаун и Уан Фунг Уонг от университета в Орегон обаче въведоха нов показател, който оспорва този разказ. Според техния анализ сега повече стоки пътуват на по-дълги разстояния, отколкото когато и да било преди, което предполага различна перспектива за траекторията на глобализацията.

Традиционният измерител на търговията се основава на доларовата стойност на износа и вноса спрямо световния брутен вътрешен продукт (БВП). Това съотношение нараства от 38% през 1990 г. до 61% през 2008 г., което показва период на значителен ръст на международната търговия.

Докато икономистите обикновено оценяват търговията, използвайки нейната парична стойност, специалистите в областта на транспорта предпочитат „тон-километъра„: общото разстояние, изминато от товара, умножено по общото му тегло. Този показател отчита движението на стоките на различни разстояния и с различно тегло, като дава цялостна представа за търговската дейност.

В неотдавнашна статия Ганапати и Уонг установяват, че докато съотношението на търговията към БВП е достигнало своя връх през 2008 г., тонкилометрите на търговията са се увеличили с 49% – от 55 трилиона през 2008 г. до 82 трилиона през 2019 г. Този ръст изпреварва ръста на глобалния БВП, коригиран спрямо инфлацията, с 18% през същия период.

Тези данни показват, че въпреки спада в паричната стойност на търговията, действителният обем на стоките, пренасяни на по-големи разстояния, е нараснал рязко.

Този очевиден парадокс може да се обясни с намаляването на разходите за тон на превозваните стоки. Това може да се дължи на намаляването на цените на тон стоки или на преминаването към търговия с по-евтини стоки като суровини.

В обобщение, новият показател оспорва схващането за намаляваща глобализация, като показва значително нарастване на обема на стоките, които се транспортират на по-големи разстояния. Това показва, че светът продължава да е силно зависим от глобалната търговия, което е свързано с потенциални уязвимости във веригите за доставки.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето как да разчитаме крипто индекса на страха и алчността

Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.

14.07.2025 17:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Управителят на Английската централна банка с предупреждение за стабилните монети

Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.

14.07.2025 12:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Националната банка на Чехия инвестира в Coinbase

Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.

14.07.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Златото превъзхожда американския пазар на акции в продължение на 25 години

В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.

13.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.