Криптовалутите в миналото са имали ниски корелации с традиционните класове активи, което представлява отделен източник на специфичен риск в портфейлите.
Забележително е, че Биткойн е известен с изключителната си волатилност, характеризираща се със значителни колебания на цените. Например, през 2022 г. той се срина с над 64%, преди да се повиши със 160% през 2023 г. Подобна волатилност поставя предизвикателства пред крипто трейдърите.
За разлика от него S&P 500 осигурява по-стабилни резултати, като обикновено дава средна годишна възвръщаемост между 9% и 10%, служейки като бенчмарк за икономиката на САЩ. Въпреки по-ниската си възвръщаемост в сравнение с Биткойн, последователността и надеждността на S&P 500 го правят предпочитан избор за инвеститорите, които избягват риска и търсят предвидими инвестиционни резултати.
Например включването на незначителни дялове в Coinbase Core Index (COINCORE) – претеглен спрямо пазарната капитализация крипто индекс, включващ предимно Биткойн (70.9%) и Етериум (21.9%) – в портфейл 60/40 (60% MSCI ACWI и 40% U.S. Agg) повишава както абсолютната, така и коригираната спрямо риска възвръщаемост за петгодишен период, приключил на 31 март 2024 г.
През първото тримесечие на 2024 г. общата пазарна капитализация на криптовалутите, включваща BTC, ETH, алткойни и стабилни монети, нарасна с 63%, подхранвана от печалбите на основните криптовалути като BTC и ETH, заедно с увеличеното емитиране на стабилни монети.
Биткойн показа отрицателна корелация с индекса DXY и златото, докато корелацията му с S&P 500 остана ниска – 0.11. Това свидетелства, че движението на цените на Биткойн е до голяма степен независимо от традиционните пазари. В началото на второто тримесечие обаче BTC отбеляза 15% спад от най-високите си стойности, което съвпадна с надхвърлянето на 106 пункта от индекса DXY, което допълнително подчерта отрицателната корелация между тях.
Докладът за второто тримесечие също така подчерта намаляването на волатилността на Биткойн от януари 2020 г. насам, като пиковите колебания стават по-слабо изразени. Въпреки че понастоящем волатилността се колебае малко под 60%, докладът подчерта дългосрочната низходяща траектория въпреки периодичните пикове над трендлинията, особено през 2020 г. и 2021 г.
Тъй като Биткойн продължава да се превръща в значим клас актив, се очаква неговата волатилност трайно да намалява с течение на времето.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.