Home

Има ли още корелация между криптовалутите и фондовия пазар?

13.05.2024 8:00 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Има ли още корелация между криптовалутите и фондовия пазар?

Криптовалутите в миналото са имали ниски корелации с традиционните класове активи, което представлява отделен източник на специфичен риск в портфейлите.

Забележително е, че Биткойн е известен с изключителната си волатилност, характеризираща се със значителни колебания на цените. Например, през 2022 г. той се срина с над 64%, преди да се повиши със 160% през 2023 г. Подобна волатилност поставя предизвикателства пред крипто трейдърите.

За разлика от него S&P 500 осигурява по-стабилни резултати, като обикновено дава средна годишна възвръщаемост между 9% и 10%, служейки като бенчмарк за икономиката на САЩ. Въпреки по-ниската си възвръщаемост в сравнение с Биткойн, последователността и надеждността на S&P 500 го правят предпочитан избор за инвеститорите, които избягват риска и търсят предвидими инвестиционни резултати.

Например включването на незначителни дялове в Coinbase Core Index (COINCORE) – претеглен спрямо пазарната капитализация крипто индекс, включващ предимно Биткойн (70.9%) и Етериум (21.9%) – в портфейл 60/40 (60% MSCI ACWI и 40% U.S. Agg) повишава както абсолютната, така и коригираната спрямо риска възвръщаемост за петгодишен период, приключил на 31 март 2024 г.

През първото тримесечие на 2024 г. общата пазарна капитализация на криптовалутите, включваща BTC, ETH, алткойни и стабилни монети, нарасна с 63%, подхранвана от печалбите на основните криптовалути като BTC и ETH, заедно с увеличеното емитиране на стабилни монети.

Биткойн показа отрицателна корелация с индекса DXY и златото, докато корелацията му с S&P 500 остана ниска – 0.11. Това свидетелства, че движението на цените на Биткойн е до голяма степен независимо от традиционните пазари. В началото на второто тримесечие обаче BTC отбеляза 15% спад от най-високите си стойности, което съвпадна с надхвърлянето на 106 пункта от индекса DXY, което допълнително подчерта отрицателната корелация между тях.

Докладът за второто тримесечие също така подчерта намаляването на волатилността на Биткойн от януари 2020 г. насам, като пиковите колебания стават по-слабо изразени. Въпреки че понастоящем волатилността се колебае малко под 60%, докладът подчерта дългосрочната низходяща траектория въпреки периодичните пикове над трендлинията, особено през 2020 г. и 2021 г.

Тъй като Биткойн продължава да се превръща в значим клас актив, се очаква неговата волатилност трайно да намалява с течение на времето.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето колко е събрала кампанията на Тръмп от крипто дарения

Кампанията на бившия президент Доналд Тръмп отбеляза рязък ръст на крипто даренията, които вече надхвърлят $4 милиона, предимно в Биткойн.

26.07.2024 22:00 1мин. четене

Предупреждение за рисковете от стабилните монети на развиващите се пазари

В неотдавнашен доклад на Съвета за финансова стабилност (FSB) се предупреждава за значителни рискове, свързани с все по-широкото използване на глобални стабилни монети (GSC) на нововъзникващите пазари и в развиващите се икономики (EMDE).

26.07.2024 17:00 1мин. четене

Binance обяви важна актуализация за един от най-големите алткойни

Binance, най-голямта борса за криптовалути в световен мащаб, официално приключи замяната на токени и ребрандирането на Render (RNDR) в Render (RENDER).

26.07.2024 16:30 1мин. четене

Aмериканската икономика расте, на фона на скорошния срив на фондовия пазар

Въпреки мнението на мнозина, икономиката на САЩ бележи сравнително силен растеж, което може да е изненада за мнозина.

26.07.2024 16:11 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.