Начало » Има ли още корелация между криптовалутите и фондовия пазар?

Има ли още корелация между криптовалутите и фондовия пазар?

13.05.2024 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Има ли още корелация между криптовалутите и фондовия пазар?

Криптовалутите в миналото са имали ниски корелации с традиционните класове активи, което представлява отделен източник на специфичен риск в портфейлите.

Забележително е, че Биткойн е известен с изключителната си волатилност, характеризираща се със значителни колебания на цените. Например, през 2022 г. той се срина с над 64%, преди да се повиши със 160% през 2023 г. Подобна волатилност поставя предизвикателства пред крипто трейдърите.

За разлика от него S&P 500 осигурява по-стабилни резултати, като обикновено дава средна годишна възвръщаемост между 9% и 10%, служейки като бенчмарк за икономиката на САЩ. Въпреки по-ниската си възвръщаемост в сравнение с Биткойн, последователността и надеждността на S&P 500 го правят предпочитан избор за инвеститорите, които избягват риска и търсят предвидими инвестиционни резултати.

Например включването на незначителни дялове в Coinbase Core Index (COINCORE) – претеглен спрямо пазарната капитализация крипто индекс, включващ предимно Биткойн (70.9%) и Етериум (21.9%) – в портфейл 60/40 (60% MSCI ACWI и 40% U.S. Agg) повишава както абсолютната, така и коригираната спрямо риска възвръщаемост за петгодишен период, приключил на 31 март 2024 г.

През първото тримесечие на 2024 г. общата пазарна капитализация на криптовалутите, включваща BTC, ETH, алткойни и стабилни монети, нарасна с 63%, подхранвана от печалбите на основните криптовалути като BTC и ETH, заедно с увеличеното емитиране на стабилни монети.

Биткойн показа отрицателна корелация с индекса DXY и златото, докато корелацията му с S&P 500 остана ниска – 0.11. Това свидетелства, че движението на цените на Биткойн е до голяма степен независимо от традиционните пазари. В началото на второто тримесечие обаче BTC отбеляза 15% спад от най-високите си стойности, което съвпадна с надхвърлянето на 106 пункта от индекса DXY, което допълнително подчерта отрицателната корелация между тях.

Докладът за второто тримесечие също така подчерта намаляването на волатилността на Биткойн от януари 2020 г. насам, като пиковите колебания стават по-слабо изразени. Въпреки че понастоящем волатилността се колебае малко под 60%, докладът подчерта дългосрочната низходяща траектория въпреки периодичните пикове над трендлинията, особено през 2020 г. и 2021 г.

Тъй като Биткойн продължава да се превръща в значим клас актив, се очаква неговата волатилност трайно да намалява с течение на времето.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Заплахите на Тръмп да уволни председателя на Фед предизвикват тревога за стабилността на пазарите

Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.

20.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американски щат входира съдебен иск срещу Coinbase – ето защо

Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.

20.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Частен инвестиционен фонд купува TBI Bank

Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.

19.04.2025 16:34 1 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Митата наложени от Доналд Тръмп подпомагат дедоларизацията

От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.

19.04.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.