Начало » Други » Икономиките на САЩ и Европа започнаха да се движат в различни посоки

Икономиките на САЩ и Европа започнаха да се движат в различни посоки

01.11.2023 19:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономиките на САЩ и Европа започнаха да се движат в различни посоки

Икономическите различия между САЩ и Европа стават все по-очевидни, повлияни от последиците от конфликта в Украйна.

БВП на еврозоната за последното тримесечие се понижи с 0.4% на годишна база, което е в значителен контраст с ръста от 4.9% в САЩ. Инфлацията на потребителските цени в еврозоната се забавя, докато в САЩ се наблюдава леко повишение.

От финансовата криза през 2008 г. насам еврозоната постоянно изостава от САЩ по отношение на икономическия растеж – тенденция, която се влоши с идването на Ковид пандемията. Нахлуването на Русия в Украйна води до рязко повишаване на цените на енергията и храните, което се отразява на разходите на домакинствата в еврозоната.

Силната зависимост на Европа от вноса на енергия, съчетана със спада в международната търговия, засегна особено силно големи износители като Германия. Правителствата от еврозоната също възприеха по-предпазлив подход към разходите в сравнение със САЩ.

Поредните повишения на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка поставят допълнително предизвикателство пред и без това напрегнатата икономика. Критиците се опасяват, че отразяването на повишаването на лихвите от Федералния резерв може да увеличи разликата в растежа. Икономическата слабост на еврозоната не се ограничава само до нейните граници, а засяга глобалната динамика. През тази година вносът от Китай и Обединеното кралство в ЕС отбеляза значителен спад.

Преминаването от потребление на стоки към потребление на услуги в Европа беше по-силно изразено, отколкото в САЩ, което се отрази на продажбите на дребно и потребителските разходи. Икономическите предизвикателства пред еврозоната се изострят от по-високите разходи за енергоемките отрасли и от намаляването на производството в ключови сектори.

В перспектива признаците за скорошно икономическо оживление в еврозоната са ограничени. Неотдавнашни проучвания на бизнеса в еврозоната сочат рязък спад на активността, докато в САЩ се наблюдава увеличение.

Въпреки увеличението на заплатите в еврозоната продължават да съществуват по-дълбоки предизвикателства. Германия е изправена пред критично решение относно подкрепата за енергоемката си химическа промишленост, тъй като преминава към устойчиви енергийни източници. BASF, най-големият производител на химикали в Европа, отчита значителен спад на продажбите за първите девет месеца на годината в сравнение с 2022 г.

Рекордно високите лихвени проценти на Европейската централна банка, целящи да ограничат търсенето, представляват допълнителна пречка. Въпреки че банката наскоро приключи историческата поредица от десет последователни повишения на лихвите, те очакват продължаващо въздействие върху икономиката през следващата година, а може би и след това.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Coinbase укрепва позициите си в DeFi сферата

Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.

11.07.2025 22:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Grayscale призовава SEC да разреши мулти-крипто ETF-ите

Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.

11.07.2025 21:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood вече предлага стейкинг за Етериум и Solana за потребителите в САЩ

Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.

11.07.2025 15:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето какво ще подхрани следващия възход на криптовалутите според директора на Binance

Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.

11.07.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Един отговор на “Икономиките на САЩ и Европа започнаха да се движат в различни посоки”
  1. Бай Милен,

    Сценарият за ЗАВИСИМА ЕВРОПА, се осъществява стъпка по стъпка!
    50 години благоденствие от евтини енергоносители и суровини приключи.
    Предстои „затягане на коланите“! За съжаление ще ни ги затегнат „приятелите“!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.