В четвъртък цените на петрола отбелязаха забележителен спад от около 5%, достигайки най-ниската си стойност от четири месеца насам.
Този спад бе предизвикан от опасенията на инвеститорите относно глобалното търсене на петрол, повлияни от обезкуражаващи икономически данни както от САЩ, така и от Азия.
По-конкретно, фючърсите на сорта Brent се понижиха с 4.6% и се установиха на ниво от $77.42 за барел, докато американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) спадна с 4.9% до $72.90 за барел. И двата вида петрол достигнаха най-ниските си нива от 7 юли насам, като се търгуваха съответно за $76.60 и $72.16, което показва значителен спад.
Според Фил Флин, анализатор в Price Futures Group, който изтъкна преобладаващия песимизъм в графиките, пазарът демонстрира негативни настроения и тенденция. Тези настроения вероятно ще се запазят, освен ако не настъпи съществена промяна, която да им противодейства.
Няколко фактора допринесоха за този спад, включително нарастването на броя на новите молби за помощи при безработица в САЩ, което подсказва за омекване на пазара на труда. Освен това през октомври продажбите на дребно в САЩ отбелязаха спад за първи път от седем месеца, което подсказва забавяне на търсенето поради намаляване на потребителските разходи.
Въпреки че прогнозите на ОПЕК и Международната агенция по енергетика предвиждаха ограничения в предлагането през четвъртото тримесечие, последните данни от САЩ показаха излишък на запаси. Освен това очакваното намаление на дейността на петролните рафинерии в Китай допълнително засили опасенията на инвеститорите. Работата на рафинериите в Китай намаля през октомври поради отслабеното търсене на промишлени горива и по-малките маржове при преработката.
Интересно е, че въпреки това китайските икономически показатели показаха някои положителни тенденции, като увеличеното промишлено производство и растежът на продажбите на дребно надхвърлиха очакванията през октомври.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.