През третото тримесечие американската икономика отбеляза силен растеж, като от юли до септември нарасна с 4.9% на годишна база.
Това надхвърля темпа от 2.1% за предходното тримесечие. Потребителските разходи бяха основен двигател, като хората продължиха да харчат за различни стоки и услуги въпреки повишаването на цените и лихвените проценти.
В доклада на Министерството на търговията се изтъкват като допринасящи фактори увеличените правителствени разходи и натрупването на стопански запаси.
Експертите обаче очакват постепенно забавяне на растежа през текущото тримесечие и през 2024 г. поради по-високите дългосрочни лихвени проценти по кредитите и повишаването на лихвените проценти на Федералния резерв. Освен това не се очаква тласъкът от увеличените запаси да продължи. Прогнозите са, че жилищният пазар, повлиян от повишаващите се лихвени проценти по ипотечните кредити и спадащите продажби на съществуващи жилища, също ще окаже отрицателно въздействие върху икономическия растеж.
Инфлацията показва признаци на подобрение, като базовата инфлация (без цените на храните и горивата) се забавя до 2.4% годишно през третото тримесечие спрямо 3.7% през второто тримесечие. Въпреки продължаващите опасения за инфлацията средното заплащане изпреварва нарастването на цените.
Макар че потребителите харчат щедро, фактори като изплащането на студентски заеми и потенциално предстоящото спиране на работата на правителството могат да доведат до намаляване на разходите през последните месеци на годината. Освен това по-високите дългосрочни лихвени проценти засягат области като ипотечните кредити.
Председателят на Фед Джером Пауъл изрази задоволство от напредъка на икономиката, като посочи забавянето на инфлацията и устойчивия растеж и наемане на служители.
Фед се стреми към “меко приземяване“, при което инфлацията се понижава, без да предизвиква рецесия. Въпреки това стабилните данни за продажбите на дребно предизвикаха дискусии относно възможността за по-нататъшни повишения на лихвените проценти.
В обобщение, през третото тримесечие американската икономика отбеляза стабилен растеж, дължащ се главно на потребителските разходи. Въпреки предизвикателствата като инфлацията и потенциалното повишаване на лихвените проценти икономиката е на положителна траектория, макар че е оправдана известна предпазливост пред лицето на предстоящата несигурност.
Решенията на Фед, особено по отношение на лихвените проценти, ще продължат да играят решаваща роля за формирането на икономическите перспективи.
В неотдавнашно интервю главният изпълнителен директор на Riot Platforms изрази интерес към проучване на партньорства в областта на изкуствения интелект, ако възникнe подходяща възможност.
Неотдавнашен доклад разкри, че употребата на криптовалути в световен мащаб се приближава до 7.51% от населението, като прогнозите са, че до 2025 г. този дял може да надхвърли 8%.
Главният юридически директор (CLO) на Robinhood, е посочен като потенциален председател на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC), ако Доналд Тръмп се върне на президентския пост.
В очакване на документалния филм “Money Electric: The Bitcoin Mystery” рисковият капиталист Антъни Помплиано сподели мнението си за възможността да се разкрие самоличността на Сатоши Накамото.