По предварителни данни на правителството икономиката на Обединените арабски емирства (ОАЕ) се е разширила с 4.3% на годишна база през четвъртото тримесечие на 2023 г., като икономическият растеж, който не е свързан с петрола, значително изпреварва общия БВП.
БВП, който не е свързан с петрола, се е покачил с 6.7% през същия период, както съобщава Федералният център за конкурентоспособност и статистика.
Основните сектори на растеж включваха финансовите и застрахователните дейности, транспорта и складирането, както и недвижимите имоти и строителството.
ОАЕ насочиха увеличени инвестиции към секторите на възобновяемата енергия и модерните технологии като част от усилията си да диверсифицират икономиката си от въглеводородите и да привлекат чуждестранни инвестиции. БВП, който не е свързан с петрола, вече допринася за над 70% от общия растеж на страната.
През 2023 г. реалният ръст на БВП се оценява на 3.6 %, а ръстът на непетролния БВП – на 6.2 %, въпреки спада в петролната дейност поради по-ниския добив и цени. Международният валутен фонд (МВФ) отбеляза, че икономическият растеж в ОАЕ е широкообхватен и се дължи на силната вътрешна активност в туризма, строителството и финансовите услуги.
МВФ ревизира предварителната си прогноза за растежа на БВП на ОАЕ през 2024 г. на 4%, което е повече от прогнозираните 3.5% в предишния му доклад за регионалните икономически перспективи. Подобно на това, анкета на Reuters сред икономисти през април също предвиждаше 4% ръст на БВП на ОАЕ през 2024 г., което е най-бързият ръст сред страните от Персийския залив.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.