Икономиката на Саудитска Арабия се е свила с 4.5% през третото тримесечие на 2023 г., което е най-голямото свиване от 2020 г. насам.
Според информацията този спад се дължи основно на намалението със 17% в петролния сектор, което е следствие от целенасочените действия на кралството за ограничаване на производството на петрол и повишаване на цените.
Това представлява най-значителното свиване от три години насам, като последният спад се наблюдаваше в началото на 2021 г., в условията на глобалните сътресения, причинени от Ковид пандемията.
Миналата година Саудитска Арабия отбеляза стабилен икономически растеж – близо 9%, изпреварвайки всички останали държави от Г-20. Това се дължеше на рязкото увеличаване на производството на суров петрол и на смущенията на световните енергийни пазари поради конфликта на Русия с Украйна, което за първи път задвижи БВП на Саудитска Арабия до над $1 трилион.
В отговор на икономическото свиване Моника Малик, главен икономист в Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, прогнозира свиване на саудитската икономика с 0.8% за годината. Междувременно Световната банка предвижда намаление с близо 1% през 2023 г.
Растежът в непетролната сфера, който е в центъра на усилията за диверсификация на престолонаследника принц Мохамед бин Салман, се е увеличил с 3.6% според първоначалните данни. На тримесечна база обаче растежът извън петрола отбеляза увеличение от едва 0.1%, което е най-бавното от края на 2020 г. насам. Общият БВП е намалял с около 4% на тримесечна база.
Планът „Визия 2030“ на саудитското правителство, иницииран през 2016 г., има за цел да намали зависимостта на икономиката от приходите от петрол.
Въпреки увеличените инвестиции в сектори като туризма и производството, свързаният с петрола износ все още съставляваше около 90% от общия износ през предходната година. Министърът на финансите Мохамед Ал-Джадаан подчерта приоритета за стимулиране на растежа на непетролния сектор, като се стреми към среден растеж от 6% до края на годината. Той призна, че до 2026 г. се очакват дефицити поради ускорените разходи за проекти за диверсификация.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.