Икономиката на Саудитска Арабия се е свила с 4.5% през третото тримесечие на 2023 г., което е най-голямото свиване от 2020 г. насам.
Според информацията този спад се дължи основно на намалението със 17% в петролния сектор, което е следствие от целенасочените действия на кралството за ограничаване на производството на петрол и повишаване на цените.
Това представлява най-значителното свиване от три години насам, като последният спад се наблюдаваше в началото на 2021 г., в условията на глобалните сътресения, причинени от Ковид пандемията.
Миналата година Саудитска Арабия отбеляза стабилен икономически растеж – близо 9%, изпреварвайки всички останали държави от Г-20. Това се дължеше на рязкото увеличаване на производството на суров петрол и на смущенията на световните енергийни пазари поради конфликта на Русия с Украйна, което за първи път задвижи БВП на Саудитска Арабия до над $1 трилион.
В отговор на икономическото свиване Моника Малик, главен икономист в Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, прогнозира свиване на саудитската икономика с 0.8% за годината. Междувременно Световната банка предвижда намаление с близо 1% през 2023 г.
Растежът в непетролната сфера, който е в центъра на усилията за диверсификация на престолонаследника принц Мохамед бин Салман, се е увеличил с 3.6% според първоначалните данни. На тримесечна база обаче растежът извън петрола отбеляза увеличение от едва 0.1%, което е най-бавното от края на 2020 г. насам. Общият БВП е намалял с около 4% на тримесечна база.
Планът “Визия 2030” на саудитското правителство, иницииран през 2016 г., има за цел да намали зависимостта на икономиката от приходите от петрол.
Въпреки увеличените инвестиции в сектори като туризма и производството, свързаният с петрола износ все още съставляваше около 90% от общия износ през предходната година. Министърът на финансите Мохамед Ал-Джадаан подчерта приоритета за стимулиране на растежа на непетролния сектор, като се стреми към среден растеж от 6% до края на годината. Той призна, че до 2026 г. се очакват дефицити поради ускорените разходи за проекти за диверсификация.
Робърт Кийосаки, известен с книгата си “Богат татко, беден татко”, подчерта неотложната заплаха от нарастващия американски дълг, който само през ноември е нараснал с $240 милиарда.
Богатството на милиардерите нарасна значително през тази година благодарение на процъфтяващия фондов пазар, който се характеризира с над 20-процентно увеличение на индекса S&P 500 и над 50-процентно увеличение на Nasdaq 100 от началото на годината.
Европейските законодатели постигнаха новаторско споразумение за регулиране на изкуствения интелект (AI), което проправя пътя за цялостен закон за AI в западните държави.
По време на годишната среща на върха на БРИКС 2023 алиансът обяви разширяване на дейността си с участието на шест държави.